Souvisí to s povinností obecních úřadů provozovat datové schránky. Novince se tak nevyhnou ani ty nejmenší vesnice. V pořízení Czech Pointu jim pomůžou peníze z Evropské unie.

Zavedení Czech Pointu obcím sice žádný zákon přímo nenařizuje, povinné však bude fungování datových schránek, které se bez Czech Pointu neobejdou.

„Obec bude mít zřízenou datovou schránku ze zákona. Současně s poskytováním služeb Czech Pointu bude také schopna zabezpečit jejich fungování. Datová schránka slouží k doručení úředních dopisů. Czech Point poskytuje mimo jiné výpis z katastru nemovitostí, obchodního rejstříku nebo živnostenského rejstříku,“ objasnil Roman Sobkuliak z odboru informatiky šternberské radnice.

Jeho slova potvrzuje i tajemnice uničovského městského úřadu Ilona Ondrášková. „V celém systému datových schránek budou od 1. července hrát Czech Pointy důležitou roli v mnoha ohledech. Občan si například může prostřednictvím Czech Pointu požádat o zřízení datové schránky a posléze ji obsluhovat,“ sdělila.

Dodala, že novinka také umožní autorizovaný převod papírové písemnosti do digitální podoby. Takto získaný dokument pak lze zaslat například na stavební úřad. „Bude považován za plnohodnotný a věrohodný pro stavební řízení, aniž by tam musel člověk osobně jít,“ uvedla.

Na zřízení Czech Pointu již pracuje i nejmenší samostatná obec na Olomoucku – Mutkov, který má jen 46 obyvatel. „Kdybychom měli tuto investici hradit z vlastních peněz, byl by to problém. Ale díky dotacím EU obec doplatí pouze 15 % částky, což je řádově několik desítek tisíc korun,“ uvedl starosta Mutkova Robert Strnad.

Podotkl, že značná část obyvatel vesnice je v důchodovém věku, takže díky této službě budou ušetřeni cestování na úřady do Šternberka. Czech Pointu se nebrání ani v Luběnicích.

„ Ano, vše si musíme do 1. července zařídit. Bude to samozřejmě výhodné pro občany. A zcela upřímně, díky vysoké dotaci získáme moderní vybavení kanceláře, které poslouží i pro jinou agendu,“ konstatoval starosta Luběnic Jaroslav Matiáš. Vyslovil však obavu, aby vesnicím postupem času neúměrně nepřibývala další a další administrativa.

V desítkách obcí na Olomoucku už Czech Point funguje několik měsíců. Žádný z oslovených obecních úřadů si na tuto službu nestěžoval. „Czech Pointu už využila více než stovka našich občanů. Největší zájem mezi lidmi je o výpisy z rejstříku trestů a katastru nemovitostí,“ informoval referent Obecního úřadu v Tršicích Jaroslav Vybíral.

Co lze v současnosti prostřednictvím Czech Pointu vyřídit:

  • * Výpis z Katastru nemovitostí
  • * Výpis z Obchodního rejstříku
  • * Výpis z Živnostenského rejstříku
  • * Výpis z Rejstříku trestů
  • * Přijetí podání podle živnostenského zákona
  • * Žádost o výpis nebo opis z Rejstříku trestů
  • * Výpis z bodového hodnocení řidiče
  • * Vydání ověřeného výstupu ze Seznamu kvalifikovaných dodavatelů
  • * Podání do registru účastníků provozu modulu autovraků ISOH
  • * Czech Point E-SHOP - výpisy poštou

Aktuální seznam poboček Czech Pointuv na www.czechpoint.cz.