„Kraj plánuje v tomto roce vůbec nejvíce oprav ve své historii, a to za 1,2 miliardy korun," uvedl olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

Špatnou zprávou pro řidiče je, že se prozatím nebude stavět okružní křižovatka ulic Tržní – Polní – Dluhonská v Přerově, která byla v plánu.

Místo patří k nebezpečným a nepřehledným úsekům a i přes hustý provoz v několika směrech není na stávající křižovatce jediný semafor, takže auta mají problémy při odbočování z vedlejší cesty na hlavní.

„Tato stavba se zatím realizovat nebude, a to z důvodu výkupu pozemků a nevyjasněných majetkových vztahů," vysvětlil hejtman. Kraj chce ale opravit celou řadu úseků silnic na Přerovsku, které už delší dobu volají po rekonstrukci.

Průtah Ústím 

„Velkou akcí za zhruba 60 milionů korun je průtah Ústím na Hranicku. Z krajských peněz se spraví také silnice v Dřevohosticích, most v Říkovicích či silnice mezi Radslavicemi a Grymovem. V plánu je i průtah v Drahotuších," upřesnil.

Opravy a uzavírky? Seznam je na internetu

Protože chystané opravy značně omezí dopravu, rozhodlo se hejtmanství zřídit pracovní skupinu, jež bude všechny akce koordinovat tak, aby byly negativní dopady na plynulost provozu co nejmenší.

Od března jsou navíc všechny naplánované opravy i s uzavírkami zveřejněny na webových stránkách kraje www.kr-olomoucky.cz na titulní straně v červené části „Nepřehlédněte" nebo na internetovém odkazu www.kr-olomoucky.cz/uzavirkysilnic. Informace bude kraj pravidelně aktualizovat a doplňovat o termíny uzavírek a objížděk.

Vybrané akce

Podle Jarmily Skopalové ze Správy silnic se letos chystá celková oprava komunikace mezi Rokytnicí a Předmostím.

„Důvodem je rozpadlý povrch vozovky a špatné podloží. Náklady by měly činit zhruba 25 milionů korun," upřesnila. V plánu je i oprava silnice mezi Pavlovicemi a Hradčany, která přijde na 4 miliony korun.

Vyjeté koleje, trhliny, ale i lokální výtluky – takový je stav některých úseků silnic první třídy na Přerovsku, do jejichž rekonstrukce se chce v letošním roce pustit Ředitelství silnic a dálnic.

„Chtěli bychom opravit silnici I/ 55 z Říkovic, a to v úseku od mostu přes Moštěnku až po hranici Zlínského kraje. Na této komunikaci se tvoří trhliny a je potřeba ji překrýt dvouvrstvým mikrokobercem tak, aby neprotékala voda," shrnul Pavel Študent, vedoucí provozního úseku olomoucké správy Ředitelství silnic a dálnic.

Na tuto opravu hodlá ŘSD vynaložit částku přes 11 milionů korun a práce by měly začít ještě v první polovině roku. Výměny živičného povrchu se dočká i silnice první třídy I/48 mezi Bělotínem a Polomí.

„Opravy jsou v plánu také na silnici Předmostí – Lýsky, kde jsou vyjeté koleje, tvoří se trhliny a lokální výtluky. Spravíme ale i úseky silnic mezi Osekem a Lipníkem a mezi Lipníkem a Slavíčí. Rekonstrukcí podle zpracované projektové dokumentace projde i most u Milotic. Je to jedna z prvních akcí a práce na něm začnou už na přelomu března a dubna," uzavřel Pavel Študent.