„Neřekla bych, že tím akce zevšední. Jak návštěvníci, tak i prodejci se nás často ptali, proč trhy neděláme častěji. Chceme lidem tímto vyjít vstříc. Zároveň ale platí, že pokud o akce v tomto počtu skutečně nebude zájem, klidně se v příštím roce vrátíme na počet dvou jarmarků," řekla vedoucí odboru obecní živnostenský úřad Marie Caletková, hlavní organizátorka farmářských trhů.

První letošní prodejní jarmark na Masarykově náměstí proběhne od devíti hodin v sobotu 12. dubna.

„V loňském roce jsme na stránkách města zveřejnili anketu, ve které si lidé přáli spíše sobotní termín. Chceme jim tímto vyjít vstříc," dodala Marie Caletková. Pro uskutečnění farmářských trhů v sobotu na úkor pátku se ve zmíněné anketě vyslovilo přibližně osmdesát procent hlasujících.

17. května ve dvoraně

Ne všechny trhy a jarmarky se ale uskuteční na Masarykově náměstí. Akce se zaměřením na řemeslníky, výrobce dekorativních předmětů nebo oděvů je naplánovaná na sobotu 17. května ve dvoraně hranického zámku.

„Chceme dát příležitost i řemeslníkům a ten květnový jarmark proto uspořádáme pod střechou. Máme totiž zkušenost, že v případě špatného počasí řemeslníci na venkovní jarmark nepřijedou," podotkla vedoucí živnostenského úřadu v Hranicích.

Naučí se lidé na trhy chodit?

Vedle zaběhlého dubnového a říjnového jarmarku a novinky v podobě květnového Řemeslného jarmarku proběhnou v červnu a v září dva menší farmářské trhy. Ty budou určeny i dobrým pěstitelům, kteří prodávají výpěstky ovoce, zeleniny nebo květin.

„Pokud budou akce dobře zorganizované, nevidím v tom rozšíření žádný problém. Myslím, že obyvatelé Hranic zatím nejsou na trhy ještě úplně zvyklí. Musí se to teprve naučit. V některých jiných městech jsou farmářské trhy jednou za měsíc nebo dokonce za čtrnáct dní a ti lidé tam chodí," míní jeden z regionálních farmářů a držitel certifikátu Moravská brána Eduard Kozák z Lučic.

Na „velké" farmářské trhy v minulých letech vždy přijelo do Hranic přibližně padesát výrobců nejen z hranického regionu, ale i z jiných krajů či dokonce ze zahraničí.