Celý projekt si podle výpočtů včetně DPH vyžádá celkem přes osm milionů korun.

Zastupitelstvo města Hranice se na svém posledním zasedání vyslovilo pro příspěvek do maximální výše 2,9 milionů korun. Olomoucký kraj by měl v rámci významných dotačních titulů pro příští rok zajistit zbytek.

„Ze své pozice se na tomto projektu finančně spolupodílet nemůžeme. Jsme v podstatě jen občanským sdružením, příspěvkovou organizací. Částky od sponzorů se pohybují v řádech deseti tisíců korun,“ řekl předseda klubu Miroslav Nehyba.

Tribuna stadionu stojí v prakticky nezměněné podobě už od roku 1960. Před čtrnácti lety navíc doplatila na svoji polohu poblíž řeky Bečvy, kdy byla značně poničena rozsáhlými povodněmi.

Sportovní manažer mládeže Lubomír Kubica na zmíněném zasedání zastupitelstva uvedl, že statika střechy s nosnými pilíři začíná rezivět a potřebuje nutnou obměnu. Podobného názoru je také předseda klubu Nehyba.

„Každoročně se dělá statický posudek. Stav je ale stále kritický,“ konstatoval.

Neakutnější přestavbu zřejmě potřebuje právě střecha tribuny. Nehyba uvedl, že při silnější vrstvě napadaného sněhu by nápor nemusela vydržet.

Toalety pro veřejnost? Nejsou

Také vnitřní prostory jsou však podle vedení klubu v havarijním stavu.

Současným představám nevyhovují například šatny, sprchy či pouhé dvě toalety. Plánovaný rozsah prací je ale mnohem širší. Dostane se například také na dřevěné lavice, které nahradí nové sedačky.

„Plán obsahuje rekonstrukci původního zastřešení a fasády objektu, rekonstrukci sedadel objektu, vnitřní opravy šaten, kanceláří a sociálního zařízení či výměnu oken,“ řekl dále předseda klubu Miroslav Nehyba.

Na potřebu rozšíření toalet upozornil také Kubica.

„Sociální zázemí v podstatě odpovídá letům, kdy se tribuna stavěla. V celém areálu jsou pouze dvě toalety pro hráče, pro veřejnost ale chybí,“ řekl sportovní manažer mládeže.

Vedení sportovního klubu nemůže ze své pozice rozhodnout, kdy přesně k rekonstrukci dojde. Podle Miroslava Nehyby se po schválení dotace ale na nic čekat nebude.

„Musí proběhnout ještě výběrová řízení a další nutné kroky. Chceme se ale dohodnout s nedalekou plovárnou, kde by se přechodně mohli sportovci převlékat,“ uvedl k náhradnímu řešení.

Sedmiletá snaha o opravu

Částka, kterou by mělo uhradit město, však ještě není pevně dána. Jisté je jen to, že maximální příspěvek může být i mnohem nižší než plánovaných 2,9 milionů korun. Podle vedoucího finančního sektoru Městského úřadu Vladimíra Zemka bude záležet na mnoha okolnostech.

„Jednání s Olomouckým krajem je záležitostí sportovního klubu. Příspěvek města je ale podmíněný dotací z krajského rozpočtu. Uvidí se teprve, jak bude udělán konečný projekt, jak proběhnou výběrová řízení nebo jaká dotace se nakonec získá,“ řekl Zemek.

Podle Nehyby probíhají jednání se zástupci Olomouckého kraje. Pokud by se ale nakonec požadovanou sumu získat nepodařilo, musela by se nutná rekonstrukce opět odložit.

Sportovní klub Hranice zkouší získat dotace na zlepšení stavu areálu už sedmý rok.

V roce 2005 byla vypracována kompletní projektová dokumentace, která se ale později musela nechat poopravit. Městské zastupitelstvo letos s podporou projektu souhlasilo téměř jednoznačně. Příspěvek schválilo na dřívější návrh rady města.