Dohromady do Hranic dorazilo devět dětí a čtyři učitelé ze Slovinska, z Turecka a Španělská pět žáků a dva dospělí a z jedenáct polských dětí spolu s dvěma učiteli. Českou koordinátorkou je učitelka angličtiny Jana Březinová.

„Do tohoto projektu jsme se zapojili už podruhé. Jedná se o dvouletý program a ten náš se jmenuje Try walking in my shoes, což znamená Zkus chodit v mých botách," řekla.

Účelem projektu je, aby si žáci zkusili na vlastní kůži žít aspoň po dobu jednoho týdne v dané zemi.

„Poznávají kulturu, památky, zkusí naše typická jídla, zažijí na vlastní kůži, jak se tady lidé chovají, jak to chodí ve škole," pokračovala angličtinářka.

Pět workshopů

Žáci i učitelé společně připravili pro návštěvníky pět workshopů. Dva výtvarné, jeden hudební, kdy se studenti naučili písničku Není nutno, není nutno, upekli a ozdobili si perníčky a nakonec je čekal jeden matematicko-fyzikální úkol.

„Děti jsou ve skupinách po šesti nebo sedmi, změří si svou stopu, a pak vypočítávají, jak dlouho jim bude trvat dostat se do své země," popsala Jana Březinová a dodala, že s cizinci mají v plánu návštěvu Prahy, hradu Bouzov, tvarůžkárny v Lošticích a pokud jim bude počasí přát, vyrazí ve čtvrtek na kolech na Helfštýn.

„V úterý jsme měli prezentaci všech škol. Žáci zpívali, tancovali, povídali o své zemi. Je fajn vidět, že se do plánování zapojila celá škola včetně žáků," pochvalovala si svůj tým učitelka.

Děti jsou ubytované v rodinách

Návštěvníci přicestovali v pondělí 18. května a zůstanou v Hranicích až do neděle. Všechny děti jsou v rodinách a učitelé se ubytovali v hotelu Centrum. Někteří cestovali do České republiky téměř celý den.

„Například Turci pochází z města Azdavay, které leží téměř u Černého moře. Z Istanbulu je to osm hodin autobusem. Cesta jim trvala dvaadvacet hodin," pověděla Jana Březinová.

V každém případě si děti užijí dost zábavy i v rodinách, které se aktivně zapojily a naplánovaly pro zahraniční studenty spoustu aktivit.

„My máme polského návštěvníka a chceme ho vzít na Hranickou scénu. Přece jen je mu čtrnáct let, tak věřím, že by se mu to mohlo líbit," usmívala se Zuzana Příkaská, matka třináctileté Markéty.

„Určitě s Gregorem zajedeme na bazén a dnes jsme chtěli grilovat, ale nevyšlo nám bohužel počasí," dodala Markéta Příkaská. Na otázku, jak se s polským studentem domlouvá, pověděla, že spolu mluví víc anglicky než česky a polsky.

„Oba si chceme procvičit angličtinu. Když na mě mluví polsky, tak mu stejně moc nerozumím. Mámě ale musím všechno překládat já," řekla osmačka Markéta.