Ve dvou případech souvisejí s výstavbou pěší lávky nad silnicí I/47, třetí třicítka v červeném kruhu zpomaluje provoz v ulici Potštátské.

Tam však její opodstatnění nechápe ani velitel tamní městské policie. Na výjezdu z Hranic ve směru na Potštát jsou řidiči povinni jezdit nanejvýš třicítkou už dva roky.

„Tuto značku jsme tam dali v červnu roku 2007 na žádost nejvyšších představitelů města. Důvodem bylo zajistit tam bezpečnost silničního provozu a trochu jej zklidnit,“ vysvětlil pracovník odboru dopravy MěÚHranice Pavel Slovák.

V té době projížděly Potštátskou ulicí stovky nákladních automobilů denně. Jejich převážná část směřovala na budovanou dálnici D 47. Ta však byla vloni v listopadu dokončena a hned poté se provoz na dané silnici znatelně zklidnil.

„Je pravda, že je tam provoz mnohem klidnější. My ale nemůžeme značku odstranit na základě vlastního uvážení. Museli bychom to projednat s městem a policií,“ vysvětlil Slovák. „Pak by opravdu nebyl problém odstranit ji ze dne na den,“ podotkl.

Značku řidiči nerespektují

Nad „třicítkou“ pod železničními viadukty kroutí hlavou nejeden řidič. „V životě jsem ji neviděl nikde jinde než na stavbách. Nebo třeba při řepné kampani,“ konstatoval Bedřich Číhala ze Stříteže nad Ludinou, který jezdí kolem značky poměrně často.

„Přiznávám se, že ji nerespektuji,“ dodal. Ze zkušenosti policie je zřejmé, že není sám.

Policisté zde totiž měřili rychlost projíždějících vozidel jen jednou, a to z důvodu statistického šetření. „Je to naprostý nesmysl. Nikdo to nedodržuje. Padesátka by na Potštátské ulici určitě stačila,“ komentoval šéf hranických strážníků Miroslav Mann.

Z hlediska psychologického však její opodstatnění připustil. „Pokud by tam řidiči projevili snahu zpomalit a snížili rychlost na padesát, pak by se dalo říci, že značka svůj účel opravdu plní,“ připustil vrchní strážník.

Další dvě třicítky v kroužku omezují rychlost kolem stavby lávky, která bude spojovat sídliště Hromůvka a nákupní centrum za silnicí I/47.

„Jedna je na Palackého ulici a druhá přímo na silnici I/47,“ přiblížil Slovák. „Budou tam zpomalovat provoz do té doby, než bude lávka hotova,“ dodal.