Návštěvníci si mohli projít historické tržiště s řemeslníky, na němž nechyběly tradiční výrobky jako perníky, svíčky, keramika nebo háčkované ozdoby. Rovněž se mohli podívat na zábavné představení o historii zbraní nebo na kováře při práci v historické kovárně. Na podiu na hlavním nádvoří hradu mohli slyšet dokonce i trubače.

Mnohé zaujala také inscenace známé hanácké opery Jora a Manda, která vznikla v roce 1782 a pojednává o rozverných námluvách jednoho mladého páru. Svou řemeslnou práci na hradě předvedli i řezbáři, z nichž jeden se specializoval na výrobu loutek.

„Když jsme s kolegou začali hrát loutkové divadlo, zjistili jsme, že loutky jsou velmi drahé, tak jsme si je začali vyrábět sami. K výrobě, která trvá i tři dny, používáme především lipové dřevo. Nejtěžší je vyrobit ruce," vysvětlil loutkař Kamil Král z Divadla Tilia z Hranic.

Na hradě si to užily i děti. Ty se projížděly na dětském kolotoči, nebo si zkusily knihtisk, výrobu papíru, ražbu mincí či malování na sklo. Často se také zapojovaly do soutěží ve střelbě, kriketu, lovení rybiček nebo v kuželkách.

„S dětmi jsme se podívali na šermíře, teď si vyrobily ručně papír a už se těší na pohádku," řekla Regina Kubíčková z Náměště na Hané.

Nejen děti, ale i dospělí po všechny tři dny obdivovali šermířské výstupy skupiny Todesmüde Fechter. Zaujala je rovněž beseda se sokolníkem zaměřená na dravé ptáky.

„Jedná se o dva rarohy velké. Samec má devatenáct let a jmenuje Vito. Samice je mladší, ale odchovala už přes třicet mláďat. Manželka ji pojmenovala Titi, ale já jí říkám Božka," prozradil sokolník Pavel Palacký z Dřevohostic.

V sobotu se na hradě uskutečnil i večerní program, ve kterém mohli návštěvníci zhlédnout loutkový Večerníček, promítání C. a K. kinematografu a ohnivou show skupiny Boca Fuego.

„Diváci se dočkají přehlídky historických snímků od prvního akčního filmu, hororu až po tvorbu Thomase Alva Edisona. Poté ukážeme záběry hradu Helfštýn zachycující jeho podobu za posledních třicet let. Mnozí pravděpodobně uroní slzu," dodal vedoucí výtvarně-divadelního sdružení Studio bez kliky a jeden z organizátorů poutě Roman Prokeš.

V neděli odpoledne se lidé mohli zúčastnit ekumenické bohoslužby, kterou zahájila promluva farářky Českobratrské církve evangelické Márie Jenčové k svátkům věrozvěstů Cyrila a Metoděje a mistra Jana Husa. Po jejích slovech následovala promluva otce Petra Utíkala z drahotušské farnosti, ve které zazněly přímluvy za mistry kováře, pracovníky a přátele hradu.