Jen na Přerovsku se vybralo 670 705 korun, což je výsledek o pětačtyřicet tisíc lepší než vloni.

Největšími „skokany roku“ se staly město Přerov, kde byli lidé o třetinu štědřejší, a obec Troubky, kde přispěli oproti loňsku šesti tisícovkami navíc.

„Je to výborné, máme velikou radost,“ komentuje výsledek sbírky na Přerovsku koordinátorka Martina Krejčířová.

Peníze půjdou mimo jiné i na polohovací lůžka, kterých je podle ní stálý nedostatek.

Více peněz než před rokem skončilo i v kasičkách koledníků na Hranicku.

„V hranické oblasti, která zahrnuje území od Hustopečí po Potštát, jsme vybrali 526 248 korun. V samotných Hranicích bez místních částí to bylo 124 343 korun,“ raduje se ředitelka Charity Hranice Veronika Polusová.

Zatímco v obcích přispívali lidé podobnými částkami jako vloni, o navýšení vybrané částky o pětačtyřicet tisíc se zasloužili hlavně Hraničtí.
Do sedmdesáti kasiček v Lipníku nad Bečvou a jeho okolí vhodili dárci celkem 269 431 korun.

„Je to milé překvapení, vybralo se o pětadvacet tisíc víc než v roce 2010,“ říká koordinátorka Tříkrálové sbírky pro Lipensko Eliška Radostová.

Středisko Lipník pokrylo obce od Oseka nad Bečvou až po Soběchleby, Jezernici a Podhoří.

Z vybraných peněz jde pravidelně část na akutní pomoc lidem v nouzi a na kompenzační pomůcky. V Hranicích mají i další plány.

„Rádi bychom pořídili i nějaké starší, ojeté auto pro pečovatelku v terénu. Záleží ale na tom, zda nám tento záměr schválí komise, která bude zasedat na Arcidiecézní charitě v Olomouci,“ zmínila ředitelka Polusová.

V Hranicích chyběli koledníci

Zatímco v Přerově měli dárci k dispozici více než čtyřicítku kasiček, po Hranicích chodilo pouze devatenáct skupinek koledníků.

„To je málo, ani jsme nepokryli všechny části města. Potřebovali bychom sehnat pro příští rok více odpovědných dobrovolníků,“ posteskla si ředitelka hranické Charity.

Tříkrálovými koledníky se mohou kromě dospělých stát i mladí pod osmnáct let, pokud je jim aspoň patnáct let a pokud jim rodiče účast na této akci dovolí.

Například v Přerově se s papírovými korunami na hlavách, barevnými pláštíky a zapečetěnými kasičkami Charity vydali do ulic i studenti školy na Šířavě.