„V tělocvičně naší školy byli odměněni žáci, kteří během roku nasbírali nejvíce bodů a dosáhli tak na jeden z odznaků. Chtěli jsme to pojmout slavnostněji, a tak jsme předávání spojili s návštěvou Šárky a Michala," popsal učitel tělesné výchovy Pavel Pořízek.

Právě plnění disciplín v hodinách tělesné výchovy během školního roku je hlavní náplní projektu, jehož iniciátory jsou olympijští vítězové v desetiboji Roman Šebrle a Robert Změlík.

„Deset disciplín, které Odznak všestrannosti obsahuje, jsou vlastně všeobecným základem pro jakýkoliv sport. Opravdu rychle přibývá obézních dětí, které mají i díky špatným návykům z rodiny nedostatek pohybu, což byl pro nás hlavní impuls k založení projektu. Záštitu máme na ministerstvu zdravotnictví i u olympijského výboru," popisuje myšlenku projektu Šárka Kašpárková.

Slibnost Odznaku všestrannosti, který funguje už čtvrtým rokem, dokazuje nejen účast tisíce dětí z celé republiky, ale hlavně radost a motivace, s kterou školy projekt do svých osnov vpouštějí. Mezi desítkou disciplín je sprint, skok do dálky, plavání, hod medicinbalem nebo kliky a shyby, tedy žádné zásadní novinky, jde spíše o techniku provádění a pravidelnost. Veškerou metodiku a informace poskytují školám zdarma zaškolení odborníci.

„Pro děti je velice důležitá motivace. Nedílnou součástí projektu je knížka, jakýsi tréninkový deník, kde si děti své výkony zapisují, mohou je srovnávat a sledovat, jak se během roku zlepšují. Hlavní výhodou však je, že mohou porazit třeba i Romana Šebrleho, protože oproti desetiboji jsou disciplíny mnohem více všestranné a počet bodů je posuzován podle věku. Na strahovském republikovém finále byl Roman v exhibici až třetí, porazil ho voják a jeden učitel tělocviku," poukazuje na širokou přístupnost soutěží Michal Pogány.

Republikové finále

Právě na republikové finále se dostala i šestice žáků ze Struhlovska.

„Atmosféra tam byla neuvěřitelná. Děcka mají skvělý zážitek. Líbilo se mi, jak všichni přítomní olympionici byli přístupní, přátelští. Rozhodčí byli zase nekompromisní, pokud šlo o ctění fair play," pochválil vyvrcholení letošního ročníku Pavel Pořízek, který se společně s kolegy zúčastnil také třídenního školícího kempu pro učitele, jenž se konal ve sportovním centru Nymburk.

Na závěrečné besedě s učiteli z místních i okolních škol protagonisté vysvětlili hlavní cíle projektu a lákali k zapojení se co největšího počtu žáků.

„Z projektu se pomalu stává celostátní záležitost. Navíc k našemu sportovnímu programu není potřeba žádné speciální vybavení, stačí tělocvična se základními pomůckami. Není ani podmínkou účast v okresních či krajských kolech, chceme hlavně projekt dostat do osnov tělesné výchovy," osvětluje hlavní myšlenky Šárka Kašpárková.

Soutěže Odznaku všestrannosti olympijských vítězů budou moci příští rok zakusit žáci přímo na domácí půdě, okresní kolo se totiž bude konat poprvé na hranickém stadionu. (vrb)

Autor: Vít Vrbka