„Od jakživa schraňuju a pracuji se dřevy, která v sobě mají nějaký příběh, který se snažím odhalit. Proto na řezání různých vánočních oveček a betlémů nepoužívám dřevo lipové, které je příliš měkké a bez vnitřního názoru na život. Mám totiž rád, když má různé zabarvení, tvary a žilkování," uvedl.Truhlář Josef Urban z Hustopečí nad Bečvou

V jeho portfoliu jsou různorodé řezby, sochy nebo dřevěné obrazy, které často zdobí polodrahokamy. Mimo to vyrábí netradiční misky, vařečky a ozdoby.

„Mám rád dřevo z kaštanu, dubu, trnky nebo hrušně, která mají pěknou kresbu. Letos jsem například ztvárnil do hranické Galerii M+M malý soustružený betlém. Na Vánoce obecně vždy vyrábím velké množství podobných ozdob," dodal.

Jeho největší realizovanou řezbou je dubová, skoro čtyři metry vysoká socha Bečva před ZŠ v Hustopečích a třímetrový dubový Brouček na náměstí v Jimramově. Jeho životní krédo je „Nejkrásnější pocit je, když vám dřevo pod rukama rozkvete".

„Základní techniku řezbářství se naučí každý, ale to další se musí rozvinout a to už musíte podle sebe. Člověk musí dát do řezby ze sebe to, co zrovna cítí," uzavřel. 

SOUVISEJÍCÍ: V potštátském zámku se zpívaly koledy