V zemích, které mají tradici v turistice – například Rakousko, je spolupráce soukromého a veřejného sektoru běžná. Jejich koordinace navíc přináší hmatatelné výsledky. O něco podobného se nyní pokouší také Hranická rozvojová agentura.

Zjednodušeně jde o to: města či obce a poskytovatelé služeb skládají peníze a společně vytvářejí propagační materiály, webové stránky, prezentují se na veletrzích cestovního ruchu, financují třeba rezervační systém nebo vytvářejí balíčky služeb.

Navzájem se také doporučují. Výhody ze společného postupu mají všichni.

V managementu destinace jsou však Hranice i Hranicko teprve v „plenkách“.

„Máme za sebou prakticky nultou sezonu,“ říká manažerka cestovního ruchu Hranické rozvojové agentury Michaela Škrobánková.

Rezervační systém i prodej balíčků se rozjel až v červenci. „To je vlastně polovina turistické sezony, takže výsledky nejsou příliš vypovídající,“ vysvětlila.

Největší zájem byl o balíček, který nabízel akrobatické a vyhlídkové lety či sjíždění Bečvy. Bohužel to bylo v době, kdy byla řeka vypuštěna kvůli údržbě koryta.

Přestože díky projektu vznikla řada propagačních materiálů, analýza potenciálu cestovního ruchu, web, film, sledování návštěvnosti a další aktivity, soukromý sektor se zatím na tom podílí málo.

„Podnikatelé zřejmě nejsou na tento typ spolupráce zvyklí. Nevidí v ní výhody, které jim přináší,“ myslí si Škrobánková.

Většinu peněz dodává veřejný sektor.

„Stačí nám to však pouze na třicet hodin měsíčně pro manažera cestovního ruchu,“ vypočítala.

Mezi ty, kdo se již do projektu zapojili, patří Lázně Teplice nad Bečvou, penziony Franz Josef, Ostravanka, Diana, U Tomášů, Příleský mlýn a motorest Vápenka.

Propagace pro příští turistickou sezonu začne už brzy. Již v zimě je totiž potřeba napnout síly k tomu, aby do Hranic a jejich okolí v létě přijelo více turistů. Více návštěvníků pak znamená i větší tržby v restauracích a ubytovacích zařízeních.

Na zavedení spolupráce získal region peníze z projektu Destinační management turistických lokalit Hranicko a Dolina Malej Panwi, který trval dva roky. Partnery projektu byla Hranická rozvojová agentura, Město Hranice, Gmina Kolonowskie a Gmina Zawadzkie z Polska.