„Hlavně přes prázdniny tady byl v podstatě plný hotel. Ubytovali jsme návštěvníky z Polska či Slovenska, ale také z Ruska nebo Ukrajiny," řekla recepční hotelu Cementář Marie Štěpaníková.

Turisté prý projevovali největší zájem o kulturní památky a další zajímavosti, které by si ve městě či jeho okolí mohli prohlédnout.

„Samozřejmě jsme jim nabízeli teplické lázně, jeskyně, Helfštýn nebo hranický zámek. Navrhovali jsme ale také skanzen v Rožnově pod Radhoštěm," dodala recepční.

Zaměstnanci hotelů se shodují, že v mnoha případech nešlo jen o ubytování na jednu noc, zahraniční návštěvníci naopak v Hranicích přečkali i několik dní, přestože konečný cíl jejich cesty byl jinde.

Kladně hodnotí počet ubytovaných hostů také v hotelu Centrum, i když účelem návštěvy většiny klientů zpravidla nebyl přímo turismus.

„Letní sezona byla z našeho pohledu určitě úspěšnější než ta minulá. Lidé se u nás ubytovávali hlavně kvůli svým pracovním povinnostem. Pro mnoho zákazníků jsou Hranice napůl jejich služební cesty, kousek odtud navíc vede dálnice," vyjmenoval některé z důvodů úspěšné sezony Vojtěch Kulička, provozní hotelu.

Podle jeho slov v hotelu přivítali nejen Slováky, ale také Němce nebo Rakušany. Nejvíce však přesto přijelo Čechů.

Spokojenost s návštěvností vyjádřili také zástupci jiných ubytovacích zařízení a vzestupnou tendenci v posledních letech potvrdilo také Městské informační centrum v Hranicích.

„Doposud do informačního centra přišlo přibližně sedm tisíc návštěvníků, což je ve srovnání se stejným obdobím v minulém roce mírný nárůst. Věříme, že statistiku návštěvnosti nám v příštím roce ještě zvedne rekordní ponor v Hranické propasti," řekla referentka Lenka Ličmanová.

Penzion: Letos je to slabší

Naopak například v penzionu Růžek žádný velký nárůst v letošním roce nezaznamenali.

„Náš penzion ale není závislý na cestovním ruchu. Zaměřujeme se spíše na místní firmy a jejich klienty. Díky přítomným továrnám a průmyslovým společnostem ve městě přivítáme francouzské či německé zájemce o ubytování. Nemůžeme hodnotit letní sezonu zvlášť, přes rok je to přibližně stejné. Obecně se ale dá říci, že letošní rok je slabší než ty minulé," zmínil Zdeněk Šohajek.

Odbor školství, kultury, tělovýchovy a cestovního ruchu zatím údaje o návštěvnosti turistů v Hranicích nemá k dispozici. Tato čísla se sumarizují až na konci roku. Již loňské výsledky ale prokázaly, že Hranice z hlediska návštěvnosti od předloňského roku zaznamenávají stoupající trend. Právě v roce 2010 turisté ve městě strávili celkem 28 tisíc nocí, což bylo o devět tisíc méně než v roce minulém.