Dívky ve věku čtrnáct a patnáct let, které se spolu se dvěma chlapci snažily v polovině září přeběhnout přes frekventovanou cestu v Lipnické ulici, neudělaly nic jiného, než všichni ostatní.

Snažily se zkrátit si cestu z Předmostí k nákupnímu centru poblíž místa, kterému se v Přerově lidově říká „myší díra“.

Zatímco chlapci stihli doběhnout, dvě dívky zemřely pod koly projíždějícího auta.

Zkratku přitom denně využívají nejen chodci, ale i cyklisté.

„Po tragické nehodě nás kontaktovala spousta lidí a organizací kvůli vedení trasy, která zde sice existuje už asi třicet let, ale za tu dobu se poměry v krajině výrazně změnily. Hned po té nešťastné události jsme se dívali na mapu, zda by ji nešlo vést jinak,“ popsal Pavel Přílepek, předseda Rady značení Klubu českých turistů.

Podle něj většinou turisté využívají při přecházení silnic přechody pro chodce nebo nadchody.

„Výsledkem jednání našich značkařů a pracovníků magistrátu bylo, že jsme se dohodli na změně. Trasa, vedoucí od turistického informačního místa Přerov -mlýn, byla zrušena a nově povede přes ulici Velká Dlážka,“ nastínil.

Křížení se silnicí se překoná v místě instalovaných semaforů a následně trasa povede podchodem pod železniční tratí do přerovské části Předmostí a po ulici Hranická.

„Z té se u kostela sv. Máří Magdalény odbočí na Tyršovu ulici a pokračuje po zelené až k turistickému informačnímu místu Popovice Bus,“ upřesnil.

Přibýt má osvětlení i ostrůvek

Na nutnost upozornit řidiče, projíždějící po frekventovaném úseku na Lipník, na nebezpečné místo, debatovali na posledním zasedání také přerovští zastupitelé.

Padaly třeba návrhy posunout hranici obce nebo dát na vědomí šoférům, že se jedná o kritický úsek, dopravním značením.

Radní teď připravují změny, které by měly bezpečnost chodců zvýšit tak, aby nehazardovali se svými životy.

Součástí navržených úprav je vybudování bezpečnostního ostrůvku pro chodce, ale i osvětlení vozovky.

Tomuto řešení bránila až dosud dohoda se soukromými vlastníky - město má totiž problém s výkupy dvou pozemků.

„Dohodu s vlastníky jsme už schválili na Radě města, a pokud s ní budou souhlasit, nachystají se kupní smlouvy a může se rozběhnout projekt,“ uzavřel náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).