„Považujeme ji za úspěšnou, protože oproti loňskému roku do našeho města zavítal větší počet českých turistů,“ řekla Jolana Plšková z Městského informačního centra v Přerově.

I když převažovali čeští návštěvníci a o turisty ze zahraničí je stále nouze, někteří do Přerova přece zavítali. „Informační centrum navštívili především němečtí cykloturisté, kteří měli největší zájem o cyklomapy,“ upřesnila Plšková.

Velký zájem o výlety na kolech měli však i místní. „Během sezony se hodně prodávala nová cyklomapa Přerovsko a okolí,“ dodala. Novinkou letos byla nová trhací mapa s plánem Přerova a cizojazyčné materiály Olomouckého kraje. „Stejně tak jsme byli dobře vybaveni upomínkovými předměty – hrníčky, testamenty, zvonečky a také sběratelskými suvenýry – štítky na hole a turistickými známkami, o který je velký zájem,“ popsala Jolana Plšková.

Kromě toho se přerovské Městské informační centrum stalo od letošní sezóny novým prodejním místem Ticketportal. „Od teď tak můžeme návštěvníkům nabídnout předprodej vstupenek na kulturní a sportovní akce po celé České republice,“ řekla na závěr.

Otevřená Radniční věž přilákala do Hranic stovky lidí

Srovnatelná s loňskou byla letošní turistická sezona v Hranicích a blízkém okolí. Radu a pomoc informačního centra vyhledalo ve městě k poslednímu srpnu 3923 lidí.

„Vloni jich bylo za stejné období 4095, ale tentokrát jsme měli během sezony z důvodu nemoci zavřeno,“ vysvětlila mírný pokles ve statistice pracovnice hranického informačního centra Barbora Nováková.

Nejvíce se turisté i místní ptali na cyklostezkuPo stopách využití vodní a větrné energie. „Před pár týdny o ní Česká televize odvysílala reportáž v Toulavé kameře. Její popularita je od té doby ještě větší než dříve,“ komentovala to Nováková.

Přibližně pět procent všech návštěvníků Icentra v Hranicích tvoří turisté ze zahraničí. Někteří tudy pouze projíždějí, jiní se zajímají i o možnost ubytování. Tipů pro turisty je nespočet. Pracovnice „íčka“ jim většinou doporučují návštěvu propasti, jeskyní a lázní Teplic.

„Novinkou je letos vyhlídka z radniční věže,“ připomněla Nováková. Letos už se z ní podívalo bezmála devět set lidí. Oblíbená je také průvodcovská služba, kterou zavedlo informační centrum vloni.

Od začátku letošního června do konce srpna jí využilo 313 zájemců, především pak ze škol a turistických klubů.

V Lipníku nad Bečvou si lidé nejvíce oblíbili prohlídky města

Velmi žádané jsou prohlídky města s průvodcem i v Lipníku nad Bečvou. Dvaadvacátého srpna poskytlo tamní informační centrum tuto službu dvoutisícímu letošnímu návštěvníkovi. „Vloni si s průvodcem prohlédlo město celkem 2700 lidí,“ uvedla pro srovnání pracovnice turistického informačního centra Věra Saňková s důrazem na to, že letošní sezona stále ještě neskončila.

K poslednímu srpnu provedlo TIC Lipník městem zhruba o pět set návštěvníků více než za stejné období loňského roku. Zároveň však připustila, že je letos turistická sezona o něco slabší než vloni. „Zřejmě se na tom podepsala i hospodářská krize,“ přemýšlela nahlas s tím, že počet klientů klesl letos v TIC asi o jednu desetinu.

Vyhledávaný je na Lipnicku především kovářský hrad Helfštýn, proslulá je také střešní zahrada na bývalé konírně zámku ve městě, v oblibě jsou středověké uličky i městské hradby.

Milovníci aktivní dovolené v hojné míře využívají cyklostezky, která teď vede až do Přerova. „Letos jsme také návštěvníky lákali na pátý ročník výstavy Kov ve městě a jeho symbol – kovanou lípu Tilia stojící na náměstí,“ doplnila výčet turistických zajímavostí v Lipníku a blízkém okolí Saňková.

Kateřina Kapková a Naděžda Švrčková