Skutečnost, že jsou obě zařízení uprostřed turistické sezony mimo provoz, přisuzují představitelé radnice extrémně deštivému počasí, které panovalo.

Deník loni v prosinci upozornil na řadu zastaralých faktů, které nedávno zakoupené mapy ukazují. Byl zrušen kupříkladu útulek v Tovární ulici a kino Svět, naopak atraktivní by mohla být nově vzniklá muzea v Hranicích a Stříteži nad Ludinou. Ty však mapy nezobrazují.

Mluvčí hranické radnice Petr Bakovský to tehdy zdůvodnil finanční a překladatelskou náročností.

„Proto data aktualizujeme jedenkrát za tři roky. V příštím roce se vše uvede do pořádku,“ sdělil Bakovský deníku.

Zmíněný příští rok už je, stejně jako turistická sezona, ve své druhé polovině. Mapy však nyní nefungují vůbec.

„Do šachty, kterou je veden přívod elektřiny, zatekla voda a byla tím porušena elektroinstalace,“ vysvětlil Bakovský s tím, že město povolalo firmu Ekoltes, aby mapy turistům zprovoznila.

Anglicky snad už v správném pořadí

„Naše firma provedla určitou část opravy tak, aby mapy byly nasvíceny. Bohužel však nebylo obnoveno jejich mluvení,“ uvedl ředitel Ekoltesu Milan Vinkler s tím, že bližší informace nemá kvůli dovolené vedoucího odpovědného úseku.

Před půl rokem jsme také přinesli informaci, že v anglické jazykové verzi jsou funkce tlačítek o jedno číslo posunuté. Až budou mapy znovu fungovat, tato softwarová chyba by měla být podle Bakovského odstraněna.

Turistům tak v těchto dnech nezbývá nic jiného, než využít služeb Městského informačního centra. To je ale v sobotu odpoledne a v neděli zavřeno.