Lipník proslavili hlavně kováři

Hitem číslo jedna jsou teď v Lipníku komentované prohlídky města. „Při nich průvodce nevynechá nic a návštěvníci tak mohou vidět opravdu všechny památky. Šmrnc prohlídkám navíc dodávají i krásné kované plastiky, které obdivuje každý, kdo do města dorazí,“ řekla pracovnice místního informačního centra Věra Saňková. L

idé si nejvíce pochvalují závěr prohlídky, která končí na střešní zahradě v areálu zámeckého parku. V Lipníku jsou dokonale připraveni i na turisty ze zahraničí, kterých sem každoročně přijíždí poměrně hodně.

„Jezdí z Německa, Polska a dnes tu byli návštěvníci z Belgie, Holandska a Anglie,“ vyjmenovala Saňková. Komentované prohlídky si cizinci mohou poslechnout v angličtině i němčině. Za poslední týden sem dorazilo přes pět set sedmdesát lidí.

V Přerově vede Horní náměstí

Přerovské turistické informační centrum láká hlavně na historii města.

„Lidé chtějí vidět hlavně historické části města a i my je na ně odkazujeme, pokud se zeptají, kam vyrazit. Nejčastěji je to Horní náměstí, Muzeum Komenského, přerovský zámek a městské hradby. K odpočinku je pak lákáme do parku Michalov i k návštěvě ornitologické stanice,“ sdělila referentka přerovského centra Šárka Štěpánková. V posledních čtrnácti dnech v Přerově zaznamenali i nárůst cizinců.

„Jezdí hodně turistů z Německa, Polska a nedávno přijel i jeden starší pár ze Španělska,“ uvedla Štěpánková. Pracovnice tady dokáží rovněž poradit, kde se dobře najíst či kde vaří dobrou kávu. „I to k cestování patří,“ shodly se. Týdně přerovské informační centrum navštíví okolo osmdesáti lidí.

První vesnické infocentrum

To v Dřevohosticích se centrum teprve rozjíždí. I když je jeho provoz teprve v začátcích, už teď se přesto může pyšnit jedním prvenstvím. Je totiž vůbec prvním venkovským turistickým informačním centrem v okolí. Infocentrum slavnostně otevřeli na místním zámku koncem dubna. Příprava a realizace trvaly více než rok a na projektu, který přišel na více než tři a půl milionu korun, spolupracovaly Místní akční skupina Podhostýnska a Partnerství Moštěnka. O návštěvníky se tu v současné době starají dvě studentky.

„Dostali jsme dotaci asi šedesát tisíc na obsazení infocentra, abychom tu přes léto mohli zaměstnat brigádníky,“ potvrdil místostarosta Dřevohostic Petr Dostál. I když se infocentrum teprve zabíhá, dozvídá se o něm stále více lidí.

„Chodí hodně cyklistů a pak také ti, kteří se přijdou podívat na zámek nebo do hasičského muzea,“ řekla jedna ze studentek Simona Žalmánková.

V současné době se v Dřevohosticích chystají na propagaci infocentra i v širším okolí.

„Příští týden máme v plánu několik setkání v centrech v Bystřici pod Hostýnem nebo třeba v Holešově. Budeme se domlouvat na spolupráci a další propagaci našeho infocentra,“ dodala Žalmánková.

Cizinci nejradši české pivo

A jací lidé dnes navštěvují informační centra nejvíce?

Nejčastějšími návštěvníky jsou podle vyjádření všech dotázaných cyklisti, kteří se informují, co všechno při svých výletech mohou navštívit. I v infocentrech se ale najdou zajímavé cestovatelské příběhy. Do Přerova například občas zavítají cizinci hledající kořeny svých příbuzných a předků nebo lidé, kteří se po letech vrací podívat se na své rodné město.

„Nedávno k nám takhle dorazil pán z Anglie, který se přijel podívat na oblast, odkud pocházel jeho dědeček,“ vzpomněla Štěpánková. V Lipníku zase vypozorovali zajímavou skupinku příznivců českého piva.

„Hodně Němců a Angličanů jezdí na tour po evropských mini pivovarech. My tu jeden takový máme, takže je to do Lipníku táhne i z tohoto důvodu,“ uzavřela s úsměvem Saňková.