Síly spojila města Přerov, Lipník nad Bečvou a Hranice a k nim se přidaly Lázně Teplice nad Bečvou a turistické cíle Muzeum Komenského v Přerově, hrad Helfštýn a Zbrašovské aragonitové jeskyně.

„Výhodou sdružení je, že se rozkládá na poměrně malém území a turisté mohou během dne obsáhnout více cílů. Navíc je stále ještě nedoceněné,“ řekla vedoucí Zbrašovských aragonitových jeskyní Barbora Šimečková.

Teplické lázně a Hranice

„Hlavním mottem pro letošní rok je být více než lázně,“ sdělila výkonná ředitelka Lázní Teplice nad Bečvou Irena Vašicová. Teplické lázně patří mezi deset největších v celé republice. „Pokud jde o léčebný ústav, tak jsme jediným podobným zařízením v republice. Loni prošlo kardiorehabilitací celkem 847 pacientů,“ dodala Vašicová.

Výhody sdružení zdůraznila starostka Hranic. „Nejde jen o společnou propagaci, jsem ráda, že se od sebe můžeme vzájemně učit,“ poznamenala Radka Ondriášová.

Přerov a Lipník

Dalším z řečníků byl primátor města Přerova Jiří Lajtoch.

„Pochlubit bych se chtěl zejména Horním náměstím, kde je zámek i muzeum. A myslím si, že významnou památkou je i park v Michalově,“ vyjmenoval Lajtoch.

Směrem proti toku Bečvy od Přerova do Hranic leží další ze subjektů Moravské brány, historické město Lipník nad Bečvou. To se chce zaměřit na kovářství. Turistická sezona tu začíná prvního května prohlídkou města. „Soustředíme se sice na návštěvníky zejména z Moravy, ale prohlídky provádíme rovněž v cizích jazycích,“ dodal starosta Miroslav Přikryl.

Jeskyně a Helfštýn

Promluvili i představitelé turistických cílů.

„Loni jsme si udělali statistiku a zjistili jsme, že nejvíce k nám jezdí lidé z nejbližšího okolí,“ poznamenala Šimečková. Pokud někdo zavítá do jeskyní, může kromě podzemního komplexu vidět i prezentaci výtvarného umění.

„Jako jediné jeskyně v celé republice se zabýváme i touto prezentací,“ zmínila Šimečková.

Muzeum Komenského zase spustilo nové webové stránky, které mají lépe informovat všechny návštěvníky a zájemce. Pod muzeum spadá i hrad Helfštýn.

„Letos pořádáme už třicátý ročník Hefaistonu,“ podotkl kastelán hradu Jan Lauro o nejnavštěvovanější akci na hradě. Kromě výstav a kovářských akcí se tu koná i spousta doprovodných programů.

Společná propagace

Sdružení Moravská brána připravilo pro účely reklamy mimo nové logi i záložku do knížky, na které jsou popsány všechny nejdůležitější akce, které se letos v oblasti konají.