Piloti bitevních vrtulníků Mi- 24/35, ověnčení trofejemi ze soutěží NATO, se od října stěhují do Náměště nad Oslavou a v Přerově tak po jejich odchodu zůstanou pouze dopravní vrtulníky Mi - 17.

Slavnostní nástup vojáků v hangáru na letišti za účasti šéfa Poslanecké sněmovny a řady regionálních politiků provázely silné emoce. Piloti tygří letky se netajili tím, že se jim z Přerova odchází s těžkým srdcem.

„Během čtrnáctiletého působení se nám podařilo získat členství v prestižní Asociaci tygřích letekNATOa obdrželi jsme i nejcennější trofej – Stříbrného tygra za nejlepší letku na světě,“ připomněl velitel „tygrů“ Ivan Pospíchal.

Ten se sice na své nové působiště do Náměště nad Oslavou těší, ale Přerov mu prý bude chybět. „Zůstává tady spousta našich kolegů a po těch nám asi bude smutno.

Navíc vztahy s městem Přerovem byly nadstandardně dobré, magistrát nám ve všem vyšel vstříc - například v pořádání leteckých dnů se zahraniční účastí. Měli jsme tu skvělé zázemí,“ dodal Pospíchal.

Velitel je rád, že se piloti tygří letky rozhodli pokračovat dál ve své práci i v Náměšti nad Oslavou. Stěhování a dojíždění je totiž pro mnohé z nich komplikované, protože jejich blízcí a rodiny zůstávají nadále v Přerově.

„Jsem rád, že si to piloti nerozmysleli a budou dál sloužit armádě. Nakonec odchází do civilu pouze jeden z nich,“ shrnul Pospíchal.

Podle velitele přerovské vrtulníkové základny Jaroslava Brauna zůstává po ukončení procesu restrukturalizace na letišti v Přerově na 890 zaměstnanců z původních 1350. „Práci dosud nenašlo 74 občanských pracovníků a 34 vojáků,“ upřesnil Braun.

I pro velitele základny je odchod tygří letky citlivou záležitostí. „Tygři nám tu budou chybět. Vojáci se společně účastnili zahraničních misí, získali uznání doma i v cizině. Navíc neodcházejí jen piloti, ale do Náměště se přesune i opravna bitevních vrtulníků. Je škoda, že se vrtulníky rozdělí. Byli jsme sehraný tým,“ konstatoval Braun.

Během slavnostního nástupu na letišti se včera u řečnického pultu vystřídali zástupci Olomouckého, Zlínského kraje a přerovského magistrátu. S vojáky se rozloučil i předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček.

„Vždy mi bylo ctí provázet příslušníky vrtulníkové základny na mise KFOR. Vím, že jste připraveni pomoci k záchraně lidských životů,“ řekl Vlček.

Mluvčí základny Milan Kouřil připomněl také desáté výročí tragického úmrtí čtyř pilotů z přerovské základny, kteří v listopadu roku 1998 zahynuli při pádu vrtulníku ve Slatinicích na Prostějovsku. Přítomní uctili smutné výročí minutou ticha.