Podle politiků, kteří dlouhodobě usilují o zachování letiště pro smíšený provoz, je rozhodnutí vlády dobrou zprávou pro investory. „Zprávu jsem přijal s ohromnou úlevou. Jsem rád, že čas, který jsme věnovali boji za zachování základny, nebyl zbytečný,“ komentoval rozhodnutí přerovský poslanec za ODS Zdeněk Boháč.

Na informaci o zachování základny a možnosti zbudování terminálu kombinované přepravy podle jeho slov čekali i investoři. „V Přerově se tím zvýšila atraktivita podnikatelského prostředí,“ dodal Boháč.

Kraj totiž ve spolupráci s magistrátem hodlá ve městě zbudovat letiště se smíšeným provozem. Další výhodou zachování základny je i to, že se v regionu drasticky nezvýší nezaměstnanost.

„Na jednání vlády se rozhodovalo o transformaci celého rezortu a jedním z bodů byl i osud zachování vrtulníkové základny. Vláda rozhodla, že Přerov nadále zůstává perspektivní posádkou, přičemž část vrtulníků bude operovat z Náměště nad Oslavou a část z Přerova,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

„Je to kompromis mezi vojenskými potřebami a potřebami regionálního rozvoje,“ komentoval Čírtek záměr na zbudování letiště pro smíšený provoz. Z koncepce armády vyplývá, že v Přerově zůstane zachována 23. dopravní vrtulníková letka spolu s jednotkou SAR, která zasahuje v případě leteckých neštěstí, záplav a v jiných krizových situacích. „Na základně zůstanou dvě desítky dopravních vrtulníků MI 17 a Mi 171š,“ upřesnil poslanec Boháč.

Do Náměště se však bude muset přemístit elitní tygří letka, která sbírá ve světě prestižní ocenění a je mezi nejlépe hodnocenými letkami v rámci NATO. „Mrzí nás to, protože tygří letka je taková malá výkladní skříň základny. Bohužel její přemístění bylo dlouhodobě naplánováno ve vazbě na NATO,“ vysvětlil Zdeněk Boháč.

Zprávám o zachování podstatné části základny v Přerově se v pondělí 22. říjnavojáci zpočátku zdráhali uvěřit. „Žádné oficiální rozhodnutí jsme zatím neobdrželi. Pokud je to ale pravda, je to dobrá zpráva,“ konstatoval pouze zástupce velitele přerovské základny Libor Dědoch.

„Tento region potřebuje letiště pro plnění úkolů ve spolupráci s posádkami v Prostějově nebo ve Vyškově. Má ideální polohu,“ popsal jeho výhody Dědoch.

„Zatím se k tomu nebudeme vyjadřovat. Teprve ve středu se za účasti předsedy vlády na letišti uskuteční nástup, kde bude vojákům sděleno rozhodnutí vlády,“ řekl tiskový mluvčí 23. základny vrtulníkového letectva Milan Kouřil.

„Zachování základny pro Přerov znamená, že může začít ve spolupráci se Zlínským a Olomouckým krajem pracovat na projektu letiště se smíšeným provozem. Je to další výzva pro rozvoj města jako dopravní křižovatky,“ neskrýval své nadšení z rozhodnutí vlády náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika