Na zdejší 22. základně v těchto dnech vrcholí přípravy technického zázemí pro příslušníky letky.

„Počátkem února bude dokončena stavba obřího hangáru, který má být vůbec největším ve Střední Evropě. Jedná se o investici v hodnotě půl miliardy korun,“ přiblížil velitel 22.základny letectva v Náměšti nad Oslavou Libor Štefánik.

Podle jeho slov se do hangáru vejde až osm britských tornád a hala bude mimo jiné sloužit i pro potřeby NATO při společných cvičeních.

„Nedávno byl dobudován objekt taktické letky pro piloty a technický personál a sklad leteckého paliva, před dokončením je i stavba stání pro vrtulníky,“ vyjmenoval velitel.

V současnosti se buduje v Náměšti nad Oslavou nový štáb, který bude hotov v druhé polovině roku 2008.

„Myslíme i na ubytování příslušníků přerovské letky. Ubytovací kapacity jsou jak přímo na základně, tak v obci Kramolín u Náměšti. Jsme rovněž ve spojení s městem a jednáme o možnostech výstavby nového bytového domu a uvolnění pozemků na stavbu rodinných domků,“ doplnil velitel Štefánik.

Podle tiskového mluvčího Milana Kouřila se má letos do Náměšti nad Oslavou přesunout na dvě stě příslušníků přerovské vrtulníkové základny.

„Přesné počty budeme znát až v dubnu, kdy proběhnou s vojáky personální pohovory. V červenci by se měla začít stěhovat technika a od prvního října už bude tygří letka v operační podřízenosti základny v Náměšti,“ popsal Kouřil.

I přes kvalitní zázemí základny ale zatím není jisté, zda se nakonec piloti přestěhují do Náměšti, nebo budou raději za prací dojíždět. Mnozí z nich totiž se stěhováním s ohledem na své rodiny váhají.

„Mladým pilotům je to jedno a počítají s bydlením na ubytovně. Pro příslušníky letky, kteří ale mají v Přerově rodiny a děti, to bude složité období. Jejich manželky pracují v Přerově, děti zase navštěvují zdejší školy. Navíc z padesátitisícového města do pětitisícové Náměšti je to docela skok,“ soudí Kouřil.

Zejména piloti ve středním věku tedy spíše vyčkávají a do stěhování se nehrnou. To potvrzuje i jeden z pilotů tygří letky Jan Dubec.

„Začali jsme stavět dům v obci na Přerovsku. Manželka má práci v Přerově a děti tady chodí do školy. Stěhování by pro ně bylo těžké, mají tu kamarády, syn chodí do tenisu,“ vylíčil pilot.

Podle jeho slov mu sice dojíždění zabere více než dvě hodiny času, ale zpočátku asi jiná možnost nebude. „Přes týden budu asi bydlet na ubytovně a dvakrát až třikrát týdně jezdit do Přerova. Potom se uvidí, co dál,“ plánuje si.

Více než dvě desítky vrtulníků Mi-24/35 čeká transport do Náměšti v červenci letošního roku. „Stěhování techniky a vojáků bude probíhat jak po komunikacích, tak vlakem a letecky,“ nastínil Milan Kouřil.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika