Více než devět set zaměstnanců zůstane i nadále na letišti v Přerově. Armáda navíc spolu s Olomouckým a Zlínským krajem hodlá do jeho rekonstrukce v příštích letech investovat až tři sta milionů korun.

„Když jsem byl v Přerově naposledy, nic jsem vám nesliboval. Jsem rád, že se situace od té doby změnila,“ promluvil k vojákům předseda vlády Mirek Topolánek.

Podle jeho slov hrál významnou roli při rozhodování vlády postoj místní samosprávy - zástupců Olomouckého, Zlínského kraje a přerovského magistrátu. „Nebýt jich, nikdy by podobné rozhodnutí nepadlo,“ řekl Topolánek.

Zároveň se netajil tím, že považuje záměr předchozí vlády ČSSD na zrušení základny v Přerově za chybný krok. „Chtěli jsme tento verdikt zrušit nebo alespoň změnit,“ řekl premiér.

O zachování základny v Přerově prý nerozhodovali politici, ale odborníci. „Vedly se diskuse o operačních schopnostech armády, ale i o všech aspektech smíšeného provozu,“ podotkl předseda vlády.

Na vrtulníkové základně v Přerově zůstanou na dvě desítky dopravních vrtulníků Mi 17 a Mi 171š. Přesunout do Náměště nad Oslavou se má během příštího roku elitní tygří letka s bojovými vrtulníky typu Mi 24 aMi 35.

Armáda nyní hodlá začít ve spolupráci se Zlínským a Olomouckým krajem i přerovským magistrátem intenzivně připravovat projekt na zbudování letiště se smíšeným provozem.

„V první fázi se bude do rekonstrukce bochořského letiště investovat sto milionů korun. Z toho 37 milionů zaplatí oba kraje a město Přerov, zbývajících 63 milionů pak dá armáda,“ upřesnil první zástupce náčelníka generálního štábu armády ČR Jaroslav Kolkus.

Podle hejtmana Olomouckého kraje Ivana Kosatíka se náklady na rozšíření základny odhadují na tři sta milionů korun. „Celková částka na vybudování letiště se smíšeným provozem se vyšplhá až na jednu miliardu a tyto peníze budou vyčleněny z financí Evropské unie, konkrétně z Regionálního operačního programu Střední Morava,“ poznamenal hejtman.

Projekt na smíšené letiště má dlouhodobou podporu i u vedení Zlínského kraje. „Pro nás to má dva aspekty. Tím prvním je zajištění bezpečnosti, druhým pak vytvoření konkurenčně vybaveného území pro oblast Střední Moravy,“ řekl také hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš (ODS).

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Tygři jsou zklamaní, čeká je stěhování

Letci zůstanou v Přerově

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika