Otřesné podmínky chovu zjistili loni v únoru inspektoři Krajské veterinární správy v Olomouci, kteří na farmě na podnět policie provedli kontrolu.

„Výběh byl pokrytý souvislou vrstvou bláta a výkalů ve výši 30 až 40 centimetrů a podlaha stáje byla pokryta vrstvou výkalů ve výši 15 centimetrů, bez podestýlky. Zvířata měla hladem propadlá břicha, zvýrazněné obrysy žeber, těla byla znečištěna blátem a výkaly v oblasti stehen, břicha, hrudníku a ocasu. Podmínky vedly k vyčerpání chovaného skotu, což se projevovalo usínáním zvířat ve stoje, úbytkem hmotnosti a apatií,“ shrnul podstatu obžaloby státní zástupce Ivo Krobot.

Tele uhynulo v blátě

Chovatel podle žalobce navíc nezajistil pro vysoce březí jalovici místo, kde by měla dostatek prostoru, čisté vody, krmiva a vhodné podestýlky, ale ponechal ji ve venkovním výběhu. Tam v dosud nezjištěné době porodila zdravé tele, které zapadlo do vrstvy bláta a výkalů. Protože se nemohlo postavit na nohy, došlo k jeho úhynu na následky dehydratace a hladovění.

Obžalovaný farmář vinu po celou dobu popírá a kontrolu veterinární správy už dříve nazval nezákonnou razií. Zpochybnil také odborné znalosti inspektorů veterinární správy. V soudní síni se hájil tím, že byla půda ve výběhu podmáčená v důsledku dlouhotrvajících dešťů.

„Nemůžu souhlasit s tím, že by byly výkaly celoplošně ve stáji,“ řekl Petr Graca. Tele podle něj uhynulo proto, že se narodilo předčasně.

Inspektorka Krajské veterinární správy Klára Pánková ale na předchozím líčení uvedla, že se s tak závažnou situací za své praxe nesetkala.

„Ve výběhu jsme si všimli krávy, která byla nahrbená, a viděli, že vedle ní něco leží - kolega pak našel mrtvé tele. Jedna kráva usínala ve stoje, ostatní byly hubené, velmi špinavé a měly na sobě velké nánosy bahna a výkalů,“ popsala s tím, že o nálezu uhynulého telete inspektoři ihned informovali policii.

Při kontrole dokumentů navíc vyšlo najevo, že počty zvířat nesedí.

Veterinář: Strádající zvířata jsem neviděl

Na hlavním líčení vypovídal ve čtvrtek pouze jeden svědek - veterinář, který se o zvířata na farmě staral v případě, že nastal nějaký zdravotní problém. U soudu tvrdil, že si během svých návštěv nevšiml ničeho zvláštního.

„Nemůžu říct, že bych tam viděl podvyživená zvířata, nebo ta, která vyloženě strádají. Nevím ale, jestli jsem byl ve všech prostorách. Je dost problém chovat na takové farmě více druhů zvířat - prasata, ovce, krávy a kozy. Každé zvíře má totiž svá specifika. Nemůžu ale říct, že by tam zvířata byla týrána,“ uvedl veterinář.

V jakém stavu byly venkovní výběhy, to nevěděl, protože zvířata kontroloval ve stáji.

Vše posoudí znalec

Soudce Tomáš Novotný ani tentokrát případ neuzavřel vynesením rozsudku, protože obžalovaný navrhl přibrání znalce. Hlavní líčení tak bylo odročeno na neurčito.

„Znalci bude postoupen veškerý spisový materiál a stanovuje se mu lhůta k vypracování posudku. V tuto chvíli je to ve fázi, kdy budu muset přesně specifikovat jak znalecké odvětví, tak znalecký obor. Bude potřeba, aby znalec odborně posoudil, jestli šlo o jednání, které naplňuje znaky onoho týrání a nedobrého zacházení, ať už úmyslného nebo v nedbalostní podobě,“ uzavřel soudce.