Těsným počtem potřebných hlasů schválili, že město zahájí přípravy k realizaci mostu přes řeku Bečvu zvaného Tyršův. Ten by měl nahradit stávající lávku, která je ve špatném technickém stavu.

Ani tentokrát se projednávání neobešlo bez dlouhé diskuze. Nejvíce přerovské zastupitele, ale i přítomné obyvatele zajímalo, zda most bude sloužit i automobilové dopravě.

„Most předpokládá v budoucnu využití pro jednosměrný provoz a ve výjimečných případech by zde mohla smět projíždět vozidla také v obou směrech. Bude k tomu uzpůsoben,“ vysvětloval přítomným zastupitelům náměstek primátora Josef Kulíšek (ODS).

„Za dopravní výbor doporučuji tento záměr schválit, ale věřím, že doprava se na něm objeví jen skutečně v mimořádných případech,“ sdělil zastupitel Radovan Rašťák (ČSSD).

Opodobě nového mostu se ve městě diskutuje už několik let. Původně se měl přes řeku stavět moderní most s lanovou konstrukcí, objevili se však i zastánci repliky historické původní podoby.

Zástupci města se nakonec přiklonili ke kompromisu, který splňuje návrh Architektonické kanceláře Aleny Šrámkové z Prahy. Její návrh skončil ve veřejné architektonické soutěži na druhém místě a obyvatelé města si jej vybrali také v anketě.

Sama architektka se na jednání také dostavila, aby seznámila se svým návrhem zastupitele. Mimo jiné řekla, že most je projektován tak, aby jej neponičily povodně.

„Je to návrh, pro který jsem byla od samého počátku nakloněna. Splňuje požadavky památkářů, ochránců přírody i estétů. Byla bych ráda, kdybychom se už přestali motat v kruhu a dospěli k nějakému závěru,“ reagovala na dlouhé připomínky zastupitelů náměstkyně primátora Elena Grambličková (ODS).

Do debaty kolem podoby a využití nového mostu se však měli potřebu vyjádřit mnozí zastupitelé, ale také obyvatelé. „Kam pořád spěcháte. Je to přece most pro další generace a ne jen pro nás,“ vyjádřil se například zastupitel Richard Šlechta (Společně pro Přerov).

Na zastupitelstvo se dostavili z řad veřejnosti i zastánci původní historické podoby mostu. „Nebudou se příští generace ptát, proč jsme na jeho místě nezhotovili repliku původního Tyršova mostu?“ s těmito slovy vystoupil před zastupiteli Přerovan Radim Zapletal.

Diskuzi kolem stavby nového mostu ukončil zastupitel Lubomír Skopal (Přerovská koalice). „Ukončeme debatu, hlasování rozhodne, zda předložený návrh projde, nebo ne,“ řekl.

Pro stavbu nového mostu nakonec zvedlo ruku 18 zastupitelů, hlasování se jich zdrželo 8, proti hlasovali 4. Stavba mostu přijde na 60 až 70 milionů korun. Město se pokusí na tuto investici získat dotace z evropských zdrojů.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika