Další důkaz globálního oteplování? Podle odborníků jde o jedno z možných vysvětlení změn v chování a výskytu živočichů a rostlin v Evropě.
„Byl potvrzen vůbec první výskyt létavce stěhovavého, Miniopterus schreibersii na území České republiky. I přes intenzivní výzkum jeskyní doposud nikdy nebyl zaznamenán,“ sdělil Zdeněk Řehák z Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Netopýra objevil jeho kolega. Odborníci po něm v českých a moravských jeskyních pátrali více než patnáct let.
„V jeskyni byl jediný. Samec. Bohužel zřejmě špatně zazimoval. Našli jsme ho ještě živého, ale byl úplně vysílený. Nepřežil,“ popisoval objev docent Řehák.
„Byl mladý. Bohužel více než polovina mláďat první zimu nepřežije,“ dodal.
Jde o druh netopýra s rozsáhlým areálem, pro kterého přelétnutí desítek kilometrů není problém. Létavec stěhovaný je typický jeskynní netopýr, který ale nepohrdne ani půdou.
„Ve Slovenském krasu jsou početné kolonie, v Rumunsku kolonie čítající desítky tisíc kusů, ve Španělsku taky. Máme záznamy z Malacek, Malých Karpat, ale v České republice zatím zaznamenán nikdy nebyl,“ uvedl Zdeněk Řehák.
Podle vědce těžko odhadovat, zda je první objevený jedinec předzvěstí toho, že v příštím a dalším roce tento druh osídlí moravské jeskyně ve větším počtu.
Proč se jižní druhy zvířat a rostlin tlačí na sever a opačně? Jednoduché vysvětlení vědci nemají.
„Jednou z hypotéz je oteplování. Jde ale jen o jedno z možných vysvětlení,“ odmítl přeceňování skloňovaného globálního oteplování vědec.