Po městě už se od úterý procházejí klauni a zvou malé i velké do šapitó k letnímu kinu. Od středy do neděle je tam budou bavit opice, dalmatini, lamy, leopardi, pumy a další cvičená zvířata.

„Naše šelmy jsou tak ochočené, že vystupují bez klece a pouze na vodítku,“ řekl principál cirkusu Jaromír Joo. Toho diváci uvidí právě jako krotitele šelem.

Mimo zvířat vystoupí v manéži i nejlepší hadí žena na světě, která pochází z Mongolska. Na programu bude také balet, westernové vystoupení nebo cvičení s hady.

„Program má děj a je propojen zadním promítáním. Na plátně se například objeví šermující Zorro a po chvíli už stojí před diváky živý,“ vyzdvihl další zajímavost cirkusu Jo-Joo jeho principál.

Pracuje pro něj 57 lidí a jsou v zápřahu po celý rok. Poslední zimu strávil cirkus Jo-Joo vystoupeními v Hong-kongu, už třikrát ho obdivovali diváci v Las Vegas, svou slávu šířil v Singapuru, Libanonu, Mexiku a jiných cizokrajných místech.

První český národní cirkus byl založen roku 1792. Současný principál Jaromír Joo je už ze sedmé jeho generace a vnuci z deváté. Veškerá zvířata pocházejí z vlastního chovu.

„Jen vloni jsme odrodili devět usurijských tygrů,“ pochlubil se Joo.

Celkem má jeho cirkus kolem šedesáti zvířat. Jeden statek má sídlo nedaleko Nymburku, druhý u finských Helsinek.

Jen šelmy sežerou denně kolem dvou set kilogramů masa.

„Vozíme s sebou deset mražáků, abychom měli zásoby na měsíc dopředu. Proto těch jedenáct návěsů,“ vysvětlil principál. Na svůj zvěřinec je náležitě pyšný a vystavuje ho na odiv nejen v manéži, ale také v ulicích. Se šelmami chodí na procházky do města, hady nechává volně proplazit, pokud je teplo.

Kromě filmů, dokumentů a seriálů natáčela už jeho zvířata i reklamy.

„Leopard měl přijít k baru a opřít se o něj. Udělal to hned napoprvé a ještě přitom zvedl packu, takže to vypadalo, že si objednává,“ popsal scénu z reklamy na limonádu principál Joo.

Dalším kouskům se mohou diváci obdivovat přímo v manéži, vybavené velkými větráky. Ani panující teplo tedy nemůže zkazit jejich požitek z netradiční a místy až dech beroucí šou.