Dnes už se dříve nekončící holiny opět zelenají. Rozrůstá se na nich druhově pestrý a věkově rozdílný les. Ten nejenže potěší oko milovníka přírody, ale bude odolnější proti případným dalším pohromám.

Na území Libavé vzniklo po zpracování následků kůrovcové kalamity v letech 2015 až 2019 bezmála 4 tisíce hektarů holin.

„Ty se podařilo v letech 2018 až 2020 prakticky beze zbytku zalesnit. Pro zalesnění bylo použito téměř 30 milionů sazenic, z nichž 70 procent tvořily listnaté dřeviny, především buk, duby, javory, olše, lípy. Byly prováděny i výsevy břízy, habru nebo klenu,“ popisovala mluvčí Vojenských lesů a statků (VLS) Martina Vyskočilová.

Čechovy sady v Olomouci, březen 2024
Klíšťata v Olomouci jsou nebezpečnější než ta v přírodě. Zjistili alarmují fakta

Obnova lesa stála nezměrné úsilí pracovníků lesního podniku a vyžádala si obrovské náklady. „Obnova lesních porostů na Libavé po kalamitě znamenala náklady v řádu vyšších stovek milionů korun,“ poukázala mluvčí.

VLS se také podařilo revitalizovat prameniště významného evropského toku a vybudovat novou naučnou stezku. Projekt v roce 2021 obdržel ocenění Olomouckého kraje.

Zubní lékařskou pohotovostní službu od 1. března poskytuje Fakultní nemocnice Olomouc pouze o víkendech a svátcích, v čase od 8 do 16 hodin.
Rozšíření zubní pohotovosti v Olomouci? Když pomůžou soukromí zubaři

Vyrazit k prameni Odry ve vojenském újezdu Libavá mohou lidé o víkendech a státních svátcích, kdy neprobíhá výcvik armády.

Období blížících se Velikonoc je přímo ideální příležitostí k této nenáročné vycházce.