Pozadu ale nezůstal ani Přerovský zámek a Muzeum Komenského. Jeho expozice si do konce září prohlédlo na 16, 5 tisíce návštěvníků.

Helfštýn: rekordy, ale i špatné počasí

„Jsme spokojení, i když nám počasí mimořádně nepřálo. Jen v červnu propršelo sedmnáct dní, takže to byl úplný propadák. Na Hefaiston zase přišlo kvůli dešti o tři tisíce lidí méně a Hradní bál jsme dokonce museli úplně zrušit,“ posteskla si správkyně hradu Helfštýna Marcela Kleckerová.

Podle ní se ale i přes nepřízeň osudu návštěvnost vyšplhala na rekordních 90 tisíc 990 lidí.

„Sezona ještě nekončí a otevřeno budeme mít i v říjnu a listopadu,“ podotkla dále.

Přerov díky Komenskému navštěvuje celý svět

Velký zájem měli turisté i o prohlídku expozic Muzea Komenského a Přerovského zámku.

Lákadlem pro zahraniční návštěvníky se stala hlavně jména dvou významných osobností, spjatých s Přerovem – Jana Amose Komenského a Jana Blahoslava. Vyhledávaným cílem se stala i unikátní archeologická expozice ve sklepních prostorách zámku.

„K poslednímu září k nám zavítalo na 16,5 tisíce lidí, z toho jen během letních měsíců na 8,2 tisíce,“ vyčíslil průvodce Muzea Komenského v Přerově Otakar Bujnoch.

Více než loni bylo letos i zahraničních návštěvníků. „Těch přišlo na 560 a mezi nimi dokonce i jedenáctičlenná výprava z Turecka a nebo turisté z Argentiny, Venezuely či Uzbekistánu,“ zmínil se.

A co se lidem nejvíce líbilo? „Pozitivní ohlasy jsou kromě muzejních sbírek na archeologickou expozici. Podle návštěvníků patří ke třem nejkrásnějším v republice,“ řekl Bujnoch. Stejně přitažlivé jsou i jakékoliv informace, vztahující se k působení Jana Komenského v Přerově.

Hranice nabídly novinku: výstup na věž radnice

Jako úspěšnou hodnotí turistickou sezonu i v Hranicích. Vyplývá to alespoň ze statistiky Městského informačního centra. „Díky letošním novinkám, jako je výstup na radniční věž a průvodcovská služba, jsme zaznamenali nárůst počtu turistů,“ řekla pracovnice centra Lenka Ličmanová.

K poslednímu září využilo služeb centra na 4,6 tisíce lidí. „Jen v září jsme napočítali 769 klientů, což je o dvě stovky více než za stejné období vloni,“ srovnala Ličmanová s tím, že i v červenci a srpnu jejich počet narostl o sto až sto padesát.

Muzeum a galerii v Hranicích navštívilo do konce srpna přes 2 tisíce lidí. „Jsou mezi nimi i návštěvníci židovské synagogy,“ upřesnila ředitelka muzea Hana Svobodová.

Podobně je na tom i statistika návštěvnosti ve Zbrašovských aragonitových jeskyních v Teplicích nad Bečvou. Tam ale sezona skončí až posledního října.

„Jsem na cestě z Prahy do Ostravy a podařilo se mi ušetřit trochu času, tak jsem si řekla, proč se nepodívat do jeskyní? Ještě nikdy jsem v nich nebyla,“ řekla Martina Oplatková, která se vydala do podzemí v pátek odpoledne ještě s jinou rodinou od Kolína.

Lipník: nejvíce láká střecha zámecké konírny

Unikátní zahrada na střeše bývalé zámecké konírny je atrakcí, o kterou se nejvíce zajímají turisté v Lipníku nad Bečvou. „Je propojena můstkem s prvním patrem zámku, a protože má stejnou podobu jako před sto lety, stala se doslova atrakcí. Každý, kdo přijede do města, se na ni ptá,“ shrnula pracovnice zdejšího turistického informačního centra Věra Saňková.

Velký zájem byl letos i o prohlídku města s průvodcem. „Tento týden v úterý ji absolvoval už třítisící návštěvník,“ dodala. Podle údajů informačního centra si Lipník k poslednímu září prohlédlo na 12 tisíc 274 návštěvníků.