Někteří mluví o takzvaném syndromu vyhoření, jiní chtějí jít na lepší nebo se jen chtějí věnovat jiné činnosti. Výsledkem je, že policii v přerovském regionu chybí několik lidí.

„K dnešnímu dni jsme pod stavem o osm zaměstnanců. Probíhá však nábor a průběžně tyto stavy doplňujeme,“ uvedla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Policie má však při náboru nových uchazečů problém: jen málokdo totiž splní kritéria pro přijetí. „Snažíme se minimalizovat dopad na veřejnost a zajistit výkon služby tak, aby veřejnost tento stav nepocítila,“ vysvětlila mluvčí Sedláčková.

Podle jejích slov jim vyšla vstříc i Střední policejní škola v Holešově, která zkrátila dobu základní odborné přípravy pro nově nastupující policisty z 18 na 12 měsíců.

„Než se však policista stane plnohodnotným členem sboru, trvá to několik měsíců až let,“ nastínila hlavní úskalí Sedláčková. Kvůli odlivu zaměstnanců proběhne od příštího roku nová kampaň na zvýšení zájmu práce u policie.

Z 38 pracovníků, kteří letos s policií rozvázali služební poměr, jich osm odešlo do starobního důchodu, dva k armádě a pět k jiným útvarům mimo region. Ostatní odešli do civilu.

„Naše obvodní oddělení opouštějí ke konci roku tři lidé. Důvod odchodu je jejich osobní věc, ale nejde o zaměstnance v důchodovém věku,“ uvedl vedoucí obvodního oddělení v Kojetíně Karel Petřek.

O jednoho policistu méně budou mít po novém roku v Lipníku nad Bečvou. „Tento zaměstnanec má odslouženo přes třicet let u policie, ale do důchodu nejde, odchází do soukromé sféry,“ řekl zástupce vedoucího obvodního oddělení v Lipníku Ivo Grygar.

Ze zaměstnaneckého poměru odcházejí pracovníci z různých úseků. Se třemi kolegy se ke konci roku rozloučí policisté z oddělení Služby kriminální policie a vyšetřování (SKPV) v Hranicích. „Dva mají odslouženo už hodně roků, ale třetí je mladý a zřejmě si našel něco jiného,“ upřesnil Marek Nádvorník z SKPV.

Situace se nezmění ani v příštím roce, protože jen v prvním čtvrtletí příštího roku avizovalo na Přerovsku ukončení služebního poměru dalších osm zaměstnanců.

To, co nyní vedení policie nejvíce trápí, je podle přerovské policejní mluvčí Sedláčkové kvalita nových uchazečů. „Přestože je zájem o práci mezi muži i ženami velký, z deseti uchazečů jsou po ukončení výběrového řízení přijati maximálně dva,“ podotkla Sedláčková.

Nejvíce jich neprojde psychotesty, dalším problémem je vyhovět kritériu pro fyzickou zdatnost. Z celkového počtu 77 uchazečů letos podalo žádost o práci u policie také 16 žen. Přijata ale nebyla ani jedna z nich.

„Pouze dvě vyhověly testům fyzické způsobilosti, jedna se však nakonec nedostavila k psychologickému vyšetření a druhá nárokům nevyhověla,“ upřesnila mluvčí.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika