„Byla to pro město velmi výhodná investice. Za takové peníze bychom žádnou ubytovnu nepostavili. Pro naše účely je totiž ve skoro ideálním stavu," okomentoval téměř desetimilionovou investici místostarosta Ivo Lesák.

Starosta města je z koupě také nadšený.

„Za ubytovnu jsme dali čtvrtinu peněz, které by nás stála stavba podobného objektu. Na pozemku je navíc jednou tak velká volná plocha, kde by v budoucnu mohla stát další budova," uvedl Jiří Kudláček.

Dům se nachází v ulici Tovární, hned vedle veterinární ordinace manželů Markových. Od roku 2010 je bez využití.

A jaké má město s pozemkem úmysly?

Teď budovu zařadí do systému prostupného bydlení. Společně s ubytovnou na Vrchlického a Bělotínské ulici tak bude sloužit sociálně slabým spoluobčanům, kteří čelí hmotné nouzi a kvůli nedostatku financí nejsou schopni si bydlení obstarat sami.

„Máme vizi třístupňového systému, který by lidi v nouzi motivoval ke spolupráci, získání zaměstnání a slušnému chování. Čím více se budou snažit, tím blíže k centru budou bydlet," vysvětluje záměry sociální politiky města Lesák. Problém je, že standardy sociálních služeb České republiky neustále prochází změnami a úpravami.

„To, co je v normách dnes, může být od nového roku zase jinak. Proto ještě nic detailně neplánujeme," upozorňuje místostarosta.

Kolem 90 ubytovacích jednotek

Třípatrová panelová budova nabízí okolo devadesáti ubytovacích jednotek, z čehož se každá rovná pokoji se sociálním zařízením. V jednom budoucím bytě by tedy mohli pobývat dva lidé až rodina. Jednotlivé místnosti se budou propojovat, tak, aby vyhovovaly nárokům a počtu ubytovaných. Rekonstrukcí projde také plynová kotelna a společenské místnosti v přízemí.

„Uvažujeme o tom, že v přízemí bude působit organizace Elim, která pomáhá lidem ohroženým sociálním vyloučením," nechal se slyšet předseda komise pro sociální věci a byty Ivan Sumara.

Zastupitelé a sociální pracovníci, kteří zde absolvovali na začátku únoru prohlídku, prostory schvalují.

„Budovu jsem viděl, pro plánované účely je vyhovující. Líbí se mi i lokace, která není úplně mimo centrum a díky autobusovému nádraží je dobře dostupná," ohodnotil ubytovnu ředitel organizace Elim Bohuslav Rybníček.

Do konce roku projde budova drobnými úpravami, které umožní dosavadní bydlení lidem z dalších dvou ubytoven. Domy na Bělotínské a Vrchlického ulici se po novém roce dočkají rekonstrukce. Teprve poté, co bude v konečném stavu i ubytovna v areálu Jaslo, začne stěhování a přerozdělování bytů.

„Do finančně nevýhodné situace se může dostat každý a my jsme tu od toho, abychom mu pomohli. Větší péči chceme samozřejmě věnovat těm, co se do hmotné nouze dostali nehodou, než chronickým bezdomovcům, kteří se o změnu nesnaží a jsou problematičtí," dodal starosta Kudláček.

Autorka: Veronika Hlavinková