Cyklostezka do Velké je přitom pěkné místo na procházku nebo na vyjížďku na kole. Odpadky lemující trávníky či zaplňující blízkou strouhu bývalého mlýnského náhonu jsou zde však k vidění celoročně.

Tolik jako včerajsem jich zde ale dlouho neviděl. Zajímalo mne tedy, kdo se stará o úklid této části města. Zkouším volat mluvčímu hranické radnice Petru Bakovskému.

„Pokud se jedná o údržbu cyklostezek a komunikací ve městě a v okolí, je to záležitost společnosti Ekoltes,“ říká mi Petr Bakovský.

Telefonuji tedy do Ekoltesu. Tady se od ředitele společnosti Milana Vinklera dočkám dalšího vysvětlení. „O cyklostezky samozřejmě pečujeme, není to ale věc pravidelné údržby jako například chodníky ve městě. Děláme to pouze tehdy, když si to u nás městský úřad objedná,“ vysvětluje mi Milan Vinkler.

Dozvídám se od něj i to, že v případě zmíněné cyklostezky do Velké se úklid prováděl zhruba před dvěma lety. Tehdy k tomu dal podnět odbor životního prostředí.

Ptám se proto dále, jak to vypadá s úklidem podobných prostranství v blízkém okolí města, tentokrát na odboru životního prostředí.

„Pokud zjistíme, že je někde nepořádek, ať už je to na základě podnětu občanů, městské policie nebo našeho vlastního zjištění, podíváme se nejprve, zda pozemek patří městu nebo někomu jinému. Patří-li lokalita městu, zadáme úklid společnosti Ekoltes a zaplatíme to z peněz z rozpočtu, které jsou určeny na likvidaci černých skládek,“ informuje mne po telefonu vedoucí odboru životního prostředí Ivana Zaoralová.

Jiná je situace, pokud patří pozemek soukromému majiteli. Město jej pak vyzve, aby sám nepořádek uklidil. To je také případ okolí zmiňované cyklostezky.

Netušil jsem ale, že mé pátrání bude mít i okamžitou odezvu. „Vaši informaci bereme jako podnět. Některý z našich pracovníků se půjde podívat, jak to tam vypadá, poté vyzveme vlastníka pozemku, aby nepořádek uklidil,“ říká mi Ivana Zaoralová.

Výsledek mě potěšil. Někdy se dá problém vyřešit poměrně rychle. Stačí se zeptat na správném místě.