Během středečního dopoledne i odpoledne jsme kontrolovali stav chodníků před základními a středními školami v Hranicích.

U všech škol bylo vidět, že chodníky v ranních hodinách byly prohrnuty, ne všude však postřehli, že sníh město zasypával i během dne. Asi nejlehčí mají školníci práci tam, kde se chodci vyskytují nejvíce. S údržbou chodníků jim totiž vypomáhá firma Ekoltes, která schůdnost chodníků a sjízdnost silnic v Hranicích udržuje.

„Sníh odklízí náš školník, a to před všemi budovami naší školy. Občas před školou projede i vozidlo Ekoltesu. Pokud by přesto došlo k úrazu, naše škola je pojištěna. Toto pojištění by se mělo vztahovat i na ty, kteří před školou jen procházejí,“ zhodnotil situaci zástupce ředitelky Základní školy 1. máje Ivan Straka.

Před školou na frekventované třídě 1. máje byl sníh navzdory trvalejšímu sněžení v dopoledních hodinách odklizený. Na kachličkách ležela jen minimální vrstva čerstvého sněhu. Obdobná byla situace před školou na Šromotově náměstí.

„Operativní úklid sněhu zajišťuje pan školník. V loňském roce se nám podařilo dohodnout s firmou Ekoltes, že při úklidu chodníku kolem hlavní komunikace projede multikára s posypem i po chodníku, který vede přímo před školou, a sníh tak pomůže odklidit,“ sdělil Vítězslav Hons, ředitel Základní školy Šromotovo. Jak ale dále doplnil, škola nemá sjednanou pojistku, která by se vztahovala na úrazy cizích osob.

„Sníh zvládáme vlastními silami, zatím vše probíhá bez větších komplikací,“ sdělil ředitel Soukromé střední odborné školy v Hranicích Petr Flajšar.

Na špatný stav chodníků v zimě před školou si stěžují žáci a jejich rodiče ze Základní školy Struhlovsko. „V pondělí to bylo asi nejhorší. Připadalo mi, že sníh vůbec nebyl odhrnutý,“ řekl jeden z žáků školy.

Řidiči si stěžují i na namrzlé parkoviště v areálu školy. Lidé poukazují na to, že tu došlo nedávno ke změně školníka. Ředitel školy Radomír Macháň však situaci odmítl komentovat s tím, že nový školník koná svou práci bez problémů.

„Chodím tady kolem se psem docela často a připadá mi, že čekají, až sníh roztaje. On ale padá další a další,“ uvedl Matěj Mařík.

Tomu však stav chodníků příliš nevadí. Námi oslovené pojišťovny se však shodují na tom, že odškodné by v případě úrazu zaplatili jen tehdy, pokud by sníh byl řádně odklizen. Záleží však vždy na druhu pojistky, kterou má každá škola s pojišťovnou sjednanou.