Vesnice na okraji Hranicka dokonce uspěla v žádosti o dotaci, sama ale nakonec od projektu ustoupila.

Podle slov starostky Býškovic Jany Světlíkové zastupitelé nakonec projekt odmítli s tím, že v obci jsou jiné priority. Na pozdějším zasedání tak paradoxně odmítli zamýšlenou stezku ze své vlastní vůle.

„Je to škoda, ale zastupitelstvo se takto prostě rozhodlo. Řeklo se, že v Býškovicích by se momentálně měly řešit důležitější věci," uvedla starostka s tím, že mezi priority patří oprava výletiště, bývalé márnice nebo tenisového hřiště. I ona však nakonec hlasovala pro zrušení naplánované stezky.

Projekt naučné vodohospodářské a přírodní stezky Moravskou branou a Záhořím se realizoval ve spolupráci s Místní akční skupinou Rozvojové partnerství Regionu Hranicko.

Manažer organizace František Kopecký nechtěl krok býškovických zastupitelů příliš komentovat.

„Budování takových stezek je ale jedním z našich cílů. Důvody zastupitelů neznáme, ale na takové rozhodnutí mají svobodné právo. Nám nepřísluší tuto věc komentovat," uvedl František Kopecký.

Jak dále dodal, za posledních pět let od uzavřené smlouvy odstoupili celkem tři žadatelé o dotaci, tedy včetně Býškovic. V obou předchozích případech ale šlo o soukromé podnikatele, kterým na projekt nevyšly peníze.

„V případě obce se ale něco takového stalo vůbec poprvé," konstatoval Kopecký.

Celkové náklady na naučnou stezku činily 704 tisíc korun, obec by z dotace Programu Leader získala přesně půl milionu. Vzhledem ke skutečnosti, že vesnice od záměru ustoupila ještě před prázdninami, mohou se nyní peníze rozdělit jiným žadatelům, kteří o příspěvek usilovali.