Soudí tak z chování firem, které se živě zajímají o programy na podporu udržení pracovních míst.

Podle vedoucího hranické pobočky úřadu práce Pavla Remeně není nyní nezaměstnanost na Hranicku nijak vysoká. „V okrese dosahuje její míra 10,8 procenta, na Hranicku 8,3 a přímo v Hranicích 8,7 procent, což je republikový průměr,“ komentoval současný stav Remeň.

Od začátku roku propouštěly hlavně firmy Multidisplay a Krok. První jmenovaná si ponechala jen pár svých zaměstnanců na demontáž rušených výrobních linek.

Firmy některé informace tají

„V CTParku Hranice se během jara podařilo připravit další prostory pro firmu Jyxo. Spolu s další společností – Etimex – zůstávají v tomto areálu i nadále a jejich výroba bez problémů pokračuje,“ řekl k dění v prostorách bývalého Philipsu mluvčí majitele průmyslové zóny – CTParku – Marek Roll.

K aktuálnímu stavu zaměstnanců v obou společnostech ani k personální situaci v Multidisplayi prý ale informace nemá.

Obchodně-výrobní společnost Krok propustila od začátku roku šedesát zaměstnanců. Šlo hlavně o švadleny. „Naše výrobní činnost je dnes prakticky na nule. Firmy od nás berou už jen ochranné rukavice a podobné drobnosti. Montérky na odbyt nejdou,“ přiznal spolumajitel Kroku Antonín Havran.

Další propouštění už firma v plánu nemá, ale o zvyšování stavu zaměstnanců prý také neuvažuje. „Deset až patnáct lidí jsme už přijali zpátky, ostatním nebudeme dávat falešnou naději,“ konstatoval Havran s tím, že v současné době zaměstnává Krok již jen kolem stovky švadlen.

O práci prý se nemusejí strachovat v Cementu Hranice. „V souvislosti s vývojem hospodářské situace se k většímu propouštění nechystáme,“ informovala Deník personalistka společnosti Cement Hranice Jana Kusinová.

Propouštění však nechystají všichni

Snižování personálního stavu vylučuje i Schaefer. „Na jaře u nás probíhal intenzivní nábor nových zaměstnanců, a to převážně na pozici montážní dělník. Souviselo to i s výstavbou haly, která je nyní před otevřením. Nyní u nás pracuje více než 800 zaměstnanců a propouštění neplánujeme,“ uvedla personální specialistka společnosti SSI-Schaefer, s. r. o., Hranice Dagmar Pecarová.

Úřad práce však očekává, že se na podzim nezaměstnanost zvýší. „Na některých firmách je už teď vidět, že mají problémy. Zajímají se totiž o programy, které nabízejí zvýšení rekvalifikace u lidí, kteří jsou sice zaměstnaní, ale momentálně pro ně firma práci nemá. Neptali by se po těch formulářích jen tak pro nic za nic,“ přemýšlel nahlas vedoucí úřadu práce.

Podle jeho poznatků musejí teď manažeři vyvíjet mnohem větší úsilí k získávání zakázek. „Dříve věděli už i půl roku dopředu, na čem budou jejich firmy dělat. Teď žijí doslova z měsíce na měsíc,“ uzavřel Remeň.