Taková situace nastala po prázdninách na úřadu práce v Hranicích. Nezaměstnanost v regionu tak po sezonních pracích vzrostla na 12 procent.

„Je to strmý nárůst. V současné době přitom evidujeme jen třicet čtyři volných pracovních míst. Je jasné, že i absolventů se mezi uchazeči najde hodně. Šanci na uplatnění v regionu mají hlavně v případě, že absolvovali školu technického směru. Na tom se už roky nic nezměnilo," uvedl ředitel kontaktního pracoviště úřadu práce v Hranicích Pavel Remeň.

Čerství absolventi škol se dají rozdělit do tří skupin.

Tu nejpočetnější tvoří držitelé výučního listu, kteří by vzhledem k technickým oborům snad na práci nemuseli čekat příliš dlouho.

Jejich počet nyní na hranickém úřadu práce ční nad vysokoškoláky či středoškoláky s maturitou.

„Máme zkušenost s tím, že zaměstnavatelé ze strojních oblastí mají zájem buď o vyučené, nebo o vysokoškoláky. Ani středoškoláci s maturitou nejsou bez šance, podniky ale často už vyžadují určitou praxi," dodal Pavel Remeň.

Pravděpodobnost nového pracovního místa je přitom v případě nových absolventů mnohdy vyšší než u lidí, kteří vyšli školu už o rok dříve.

Úřad práce totiž pracovní pozice takovýchto čerstvých žadatelů může po určitou dobu podporovat prostřednictvím dotací. I to může být pro eventuálního zaměstnavatele pozitivním signálem. Dřívější žáci či studenti už ale do kategorie absolventa nespadají.

Situace s nezaměstnanými mladými lidmi není příliš radostná ani v celé České republice. Úřady práce mají ve své evidenci celkem 96 000 Čechů do 24 let a míra nezaměstnanosti této věkové skupiny se v Česku pohybuje kolem dvaceti procent. Už koncem letošního července hledalo práci téměř 25 tisíc absolventů.