Právě proto hranická radnice zaslala další dopis generálnímu řediteli Ředitelství silnic a dálnic ČR Davidu Čermákovi.

Chce tak vyzvat tento podnik, aby začal dlouho očekávanou stavbu co nejrychleji řešit.

O nutnosti výstavby Palačovské spojky se vedle Hranic zasazuje také Nový Jičín, Hustopeče, Milotice nebo Černotín a zájem na ní mají i Teplicích nad Bečvou.

Silnice I/35, která spojuje Hranice a Valašské Meziříčí, totiž prochází vnitřním lázeňským koridorem a narušuje potřebný klid léčících se pacientů.

Po silnici projede každý den přes dvanáct tisíc aut a velké procento zastupuje i nákladní doprava.

Kvůli překračování hlukových limitů ale byla v souvislosti s plánovanou spojkou v úseku schválena další výjimka.

Vzhledem k ní se k žádným protihlukovým opatřením v nejbližších letech přistupovat nebude. Navíc není vůbec vyloučeno, že další výjimky budou následovat.

Dalším faktorem, který v dopise hranický úřad zmínil, je i předpokládaná bezpečnost na rušné silnici.

Samotná realizace spojky ale stále dost pokulhává.

„Z postupu budování Palačovské spojky jsem dost rozčarovaný. Tímto problémem se zabývám minimálně dvanáct let a zaslal jsem spoustu dopisů na ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic i na hygienu a kraj. Podle podkladů Ředitelství silnic a dálnic by mělo k dokončení výstavby Palačovské spojky dojít nejdříve v roce 2021, což mě velice mrzí," řekl jeden ze zastupitelů a hranických radních Karel Hübl.

Problém s tzv. vratnou větví

Při plánování spojky se navíc narazilo na překážku v navržené takzvané vratné větvi: ta totiž v katastru Hustopeč nad Bečvou zasahuje do plochy určené pro zemědělství.

Letos se kvůli tomu měla realizovat změna územního plánu Hustopeč nad Bečvou.

Tajemník tamního úřadu Václav Vomáčka ale přiznal, že městys připravuje zcela nový územní plán, nikoliv jen jeho změnu. Požadavků totiž prý bylo více.

„V současné době je rozběhnutý proces výběrového řízení na dodavatele územního plánu, pak budou následovat další nezbytné kroky. Předpokládám, že uzavření nového územního plánu přesáhne rok 2013," sdělil.

Podle zastánců Palačovské spojky by nově vybudovaná spojnice o délce přibližně šesti kilometrů mezi Palačovem a Lešnou výrazně odlehčila často přetížené dopravě mezi Hranicemi a Valašským Meziříčím, Lipníkem a Hranicemi a Novým Jičínem a Valašským Meziříčím.

Pomohla by zatíženému životnímu prostředí a podle předpokladů by snížil i nehodovost na zmíněných úsecích.