„Nedostatek parkovacích míst a poplatky za ně odrazuje hodně lidí od návštěvy náměstí, to chceme společně se zájemci z řad nájemníků a podnikatelů změnit. Nedávno jsme se sešli na schůzi, abychom se domluvili na požadavcích a návrzích, které chceme přednést zastupitelům města," vysvětlil.

Ve smělých plánech by tak měl vzrůst počet parkovacích míst až o sedmadvacet.

„Šlo by o rychlou a finančně nenáročnou změnu. Prostě bychom posunuli stávající sloupy o tolik, aby se na náměstí vytvořila další místa," popsal svou vizi Petr Žurek.

Vojtěch Kulička, který se v této problematice taky angažuje, dodal, že další prosba na zástupce města by se týkala poplatků za parkování.

„Přemýšleli jsme, že by první půlhodina byla zdarma, a pak by se teprve platilo parkovné. A soboty by se nemuselo platit vůbec," vysvětlil s tím, že kontrola doby nezpoplatněného parkovného by se prováděla pomocí parkovacích hodin, které se umísťují za čelní sklo automobilu.

Parkovné v Hranicích je srovnatelné například s cenami v centru Olomouce.

„Pro nás je to prostě problém. Nehledě na to, že náměstí je neustále obsazené, takže naši zákazníci a dodavatelé nemají kde zaparkovat, aby si vyzvedli nebo přivezli knihy. Kdyby bylo parkovné aspoň na půl hodiny neplacené, lidé by byli klidnější, nebyli nervózní, mohli si v klidu nakoupit a nespěchali by s tím, že dostanou botičku na auto," povzdychla si knihkupkyně Andrea Dočkalová.

Oživení centra

Cílem tohoto nápadu je oživit náměstí a podpořit jeho rozvoj.

„Jakmile zatraktivníme náměstí pro obchodníky, přilákáme sem lidi. Stejně to platí i naopak. Přece si všichni přejeme, aby centrum žilo," řekl Vojtěch Kulička.

V plánech se počítá i se zásobováním.

„Utvořili bychom místo před Sport barem, který by byl určený jen zásobování od pondělí do pátku. Stejně se tyto dodávky nezdrží déle než patnáct minut a navíc tak budou mít jistotu, že vždy zaparkují v centru Hranic," hovořil dál se zápalem Petr Žurek.

Děláme to pro lidi

Oběma mužům nahrává i fakt, že na konci roku 2016 vyprší smlouva na provoz automatizovaného parkovacího systému. Sám starosta Jiří Kudláček se problematikou parkování zabývá.

„Společnost Ekoltes dostala zadání, aby připravila analýzu parkovacího systému právě z důvodu končící platnosti smlouvy. Po této analýze bude projednána strategie města na další období. Zastupitelstvo poté rozhodne, zda smlouvu na provoz dále prodlouží nebo zajistí vše jiným způsobem. Součástí tohoto rozhodnutí bude i cenová politika, která by měla zohledňovat potřeby občanů a zájmy města," tvrdí Jiří Kudláček.

Plány na rozšíření parkovacích míst v centru Hranice se začaly rýsovat asi před třemi měsíci.

„Tvrdím, že to děláme pro lidi. Nevidím jediný důvod, proč by to nemohlo vyjít," uzavřel suverénně Petr Žurek.