Ve finále Vesnice roku se letos o ocenění utkalo celkem třináct obcí – vítězů jednotlivých krajských kol.

„Je to pro nás obrovský úspěch a z třetího místa máme velkou radost. Dá se říci, že je to zatím největší úspěch naší obce za dobu, co se soutěže zúčastňujeme,“ uvedla starostka Skaličky Petra Kočnarová.

Skalička se do soutěže zapojila už poněkolikáté, ale největší úspěchy slaví poslední dva roky.

„Loni jsme obdrželi oranžovou stuhu, postoupili do celostátního kola a i tehdy jsme získali pomyslný bronz,“ dodala starostka. Letos byl scénář téměř stejný, jen oranžovou vyměnilo vedení obce za prestižnější zlatou stuhu.

Slavnostní vyhlášení sedmnáctého ročníku celostátní soutěže proběhlo v sobotu.

„Vedení obcí ocenil ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Slavnostní akt se uskutečnil v rámci luhačovického Mezinárodního dětského folklorního festivalu Písní a tancem,“ sdělil Jan Dvořák z Odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj.

Z první příčky a titulu Vesnice roku se letos radovali ve zlínské Komni, druhý skončil středočeský Hlavenec.

A co porota u vítězů ocenila nejvíce?

„Podle mne jsou tři základní charakteristiky, které z běžné vísky udělají Vesnici roku. Taková obec musí být živá ve smyslu společenského života, čistá v oblasti životního prostředí a atraktivní jako místo pro život,“ vyjmenoval Jankovský.

Vedle pochvaly a ministerské gratulace čeká na občany obcí i příslib dotace z Programu obnovy venkova a celá řada dalších ocenění a darů.

„My bychom měli získat finanční dar ve výši osm set tisíc korun. O jeho využití se ještě rozhodneme po dohodě s ministerstvem i pořadateli, protože i ve využívání peněz existují určitá pravidla“ řekla Kočnarová.

Do letošního ročníku Vesnice roku se přihlásilo celkem tři sta pět obcí, z nichž vzešlo třináct krajských vítězů, kteří se popasovali v celostátním kole. Z Přerovska se kromě Skaličky mohou z ocenění těšit i v Císařově, kde v krajském kole získali zelenou stuhu za příkladnou péči o zeleň a životní prostředí.