Zástupci obcí sice tvrdí, že nehodlají šetřit na úkor bezpečnosti obyvatel, připouštějí však, že se bude svítit o něco méně. V Hranicích nezvažují, že by kvůli zdražení ceny elektřiny došlo k omezení veřejného osvětlení ve městě.

„Zastupitelé o tom zatím nejednali,“ uvedl tiskový mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. Podle ředitele hranické společnosti Ekoltes Milana Vinklera se snaží město ušetřit tím, že instaluje světla s žárovkami s nižším příkonem.

„Nebudeme omezovat veřejné osvětlení, a to ani v okrajových částech. Náklady se dají snížit pomocí těchto technických úspor,“ dodal Milan Vinkler.

Přestože je růst ceny energie pro mnohé starosty nepříjemná věc, nevidí cestu úspor ve vypínání lamp veřejného osvětlení. „Máme zmapované části v obci, kde jsou ještě staré lampy na vysoký příkon. Pokud je vyměníme, snížíme spotřebu energie až o dvě třetiny,“ shrnul recept na větší úspory také tajemník úřadu městysu Hustopeče nad Bečvou Václav Vomáčka.

Bezpečnost lidí na prvním místě – i tak by se dal shrnout postoj starostů obcí na Přerovsku.

„Kdybychom přestali v některých částech vesnice svítit, mohlo by se nám to vymstít – v obci by výrazně vzrostla kriminalita. Tím, že dáme do lamp slabší žárovky, ušetříme na energii až 15 procent,“ řekl starosta Tučína Jiří Řezníček.

„Všichni budou do budoucna hledat možnosti úspory a zdrojů levnější energie,“ řekl náměstek ředitele Technických služeb města Přerova Miloslav Jurenka.

Právě obyvatelé Přerova si v posledních měsících stěžují na méně světla, a to jak v okrajových částech, tak přímo v centru města. Důvodem chabého osvětlení náměstí ale podle pracovníků Technických služeb není snaha ušetřit za každou cenu.

„Osvětlení je jiné po rekonstrukci náměstí. Projekt totiž počítá pouze se zdroji určitého příkonu,“ vysvětluje Jurenka. Podle jeho slov už před deseti lety nahradily v rámci úsporných opatření žárovky s vyšším příkonem 125 watů nové 70watové.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika