Zařízení v republice dostala letos o dvě miliardy méně na svůj provoz a ještě počátkem roku některým z nich téměř hrozil zánik. „Bez financí kraje bychom si nemohli dovolit ani běžné opravy,“ shodují se s odstupem času zástupci těchto zařízení.

Snad nejhůře na tom byl před časem Domov pro seniory v Radkově Lhotě, kterému hrozilo, že obdrží pouze polovinu ze slibovaných peněz.

„Původně jsme stát žádali o 12 milionů korun, dostali jsme ale jen 5,8 milionu,“ upřesnila ekonomka z Domova pro seniory v Radkově Lhotě Jana Fuchsová.

Podle ní zachránila zařízení od vážnějších problémů nejen finanční injekce kraje, ale i to, že stát nakonec přehodnotil výši dotace. „Dotace státu se zvýšila o 1,3 milionu korun a dvakrát nám výrazně pomohl také kraj, od kterého jsme obdrželi dohromady na 2,5 milionu korun,“ bilancuje Fuchsová.

Ani tak si ale zařízení nemůže příliš vyskakovat. „Nejhorší to asi bylo v dubnu, kdy došlo v budově k havárii vody. Museli jsme situaci okamžitě řešit a bez příspěvku bychom to asi nezvládli,“ řekla Fuchsová.

Podle ní žije v domově na 129 seniorů a ti zatím krizi nijak nepocítili. „Nemůže se šetřit na jídle, energii ani na dalších provozních nákladech. Pokud bychom ale chtěli nechat provést větší opravy, nemohli bychom si to dovolit,“ řekla Fuchsová.

Stejně jsou na tom i v Domově pro seniory v Pavlovicích u Přerova, kde žádali stát původně o dotaci 20,4 milionu korun a získali jen 5,4 milionu.

„Dotace se nakonec naštěstí zvýšila na 9,4 milionu korun, protože ministerstvo naši žádost přehodnotilo. Šetří se ale úplně na všem a provádíme jen krizové a pro provoz nezbytné opravy. Snížili jsme výdaje za kancelářské potřeby, papíry a další věci. Počkat muselo i malování,“ shrnula ekonomka z Domova pro seniory v Pavlovicích u Přerova Ludmila Machačová.

Kdyby došlo k nečekané investici, pomoc by prý hledali u kraje.

V podobné situaci je i Ústav sociální péče pro ženy v Kokorách. „Máme úsporná opatření a nic nenakupujeme. Provádíme jen nejnutnější opravy,“ zmínila se také ředitelka Ústavu sociální péče pro ženy v Kokorách Monika Holečková.

Podle mluvčího Ivo Hegera Olomoucký kraj ústavům a domovům důchodců výrazně přispěl.

„Rozdíl mezi loňskou a letošní státní dotací činil v krajských zařízeních zhruba 140 milionů a my jsme jim už zhruba polovinu z těchto peněz dali,“ řekl Heger. Zatímco loni činila dotace státu na 393 milionů korun, v letošním roce je to pouze 254 milionů.