O útulku se začala šířit špatná pověst poté, co z něj za podivných okolností zmizela kočka. Tu do zařízení přivezli strážníci městské policie. Když si pro ni však její majitelka přijela, kočka už tam nebyla.

Nad případem se pozastavují i členové přerovské organizace Ligy na ochranu zvířat. „Slyšela jsem, že útulek má mezi lidmi velmi špatnou pověst. Případ ztracené kočky měvede k tomu, že navrhnu na naší schůzi, která se bude konat v září, abychom se blíže seznámili s jeho provozem,“ řekla členka Ligy na ochranu zvířat Jana Čeladníková z Přerova.

Špatné zkušenosti s útulkem vyslechla nejen z úst několika přerovských chovatelů, ale zažila je také na vlastní kůži. „Když jsem před léty zprostředkovávala převoz tří koťat, pracovníci útulku se nezajímali, kde jsem zvířata našla, ale nezajímaly je ani mé osobní údaje, což mě velmi udivovalo. Otázka je, jak vůbec funguje evidence zvířat v tomto zařízení,“ ptá se Jana Čeladníková.

Pracovníci útulku však tvrdí, že dodržují provozní řád zařízení, jehož součástí je právě i evidence zvířat. „Máme počítačový program, v němž detailně vedeme záznam každého zvířete včetně jeho fotografie,“ vysvětlila vedoucí útulku Soňa Hynčicová.

Liga chce spolupracovat s útulkem

Členové Ligy na ochranu zvířat by chtěli navázat s pracovníky útulku bližší spolupráci. „Jsme ochotni provádět také kontroly zvířat, která získala nového majitele, ale popravdě řečeno nevím, zda by o to v útulku stáli. Co vím, tak o spolupráci s naší organizací dříve nejevili příliš velký zájem,“ tvrdí Čeladníková.

Zaměstnanec útulku pochybil

Diskuzi kolem přerovského útulku vyvolala ztracená kočka, kterou do zařízení přivezli strážníci. Ta však ze zařízení za nevyjasněných okolností zmizela. Ovšem v tomto případě se jedná o pochybení jednoho zaměstnance útulku, kvůli kterému padl stín na celé zařízení.

„Tímto případem jsem se velmi intenzivně zabýval a měl jsem snahu jej vyšetřit. Nepopírám chybu, která vznikla ze strany našeho, dnes už bývalého, pracovníka. Ten se dopustil několika pochybení. Jednak nalezené zvíře nebylo nejdříve vyšetřeno a neprošlo karanténou, a za druhé kočku předal do pěstounské péče, aniž by si ověřil občanský průkaz a zapsal adresu jejího nového majitele. Tato dvě pochybení způsobila to, že vznikla velmi nepříjemná a politováníhodná situace,“ vysvětlil ředitel Technických služeb města Přerova, které útulek provozují, Pavel Suchánek.

Svému zaměstnanci navrhoval, aby se finančně s majitelkou zvířete vyrovnal. „Celou věc jsem vyhodnotil jako pochybení. Tento zaměstnanec shodou okolností ukončil svůj pracovní poměr ve funkci vedoucího útulku z důvodu nástupu do starobního důchodu. Původně měl brigádně do konce roku v útulku zaskakovat, aby tak nahradil dlouhodobě nemocnou kolegyni, ale po tomto incidentu s ním nebyl již navázán další pracovní kontakt. Došlo k pochybení, byly vyvozeny důsledky a jsem přesvědčen, že do budoucna se podobná situace nebude opakovat,“ shrnul ředitel Suchánek.

Podle něho město může být pyšné, že provozuje útulek, které je jediným zařízením tohoto typu v přerovském regionu. Je velmi dobře technicky vybavené a za dobu jeho fungování prošlo řadou kontrol. „Při nich nebyla nikdy shledána žádná pochybení a naopak se hledaly nové podněty, které by vylepšily služby útulku,“ podotkl.

Na stavbu útulku dala milion

Přerovský útulek pro opuštěná a zatoulaná zvířata byl zprovozněn v roce 1997. Vznikl za podpory milovnice zvířat Dr. Dagmar Matinové, která na jeho stavbu darovala městu 1 milion korun.