Na post ředitele Městského kulturního zařízení se přihlásilo dohromady osm zájemců. Jeden nakonec odstoupil. Ve středu 14. ledna se odpečetily přihlášky.

„Zatím nemohu prozradit jména, ale mohu říci, že bychom si tentokrát mohli vybrat," uvedl starosta Hranic Vladimír Juračka.

„Ze sedmi kandidátů jsou dva muži a pět žen," dodal. Odbor kultury v brzké době odhalí jména všech účastníků řízení. Svou kandidaturu Deníku zatím potvrdila současná zastupující ředitelka MKZ Helena Votavová.

První výběrové řízení se uskutečnilo v červnu minulého roku, kdy ze tří zájemců rada města Hranice nevybrala žádného. Nyní vše nasvědčuje tomu, že z výběrového řízení šéf kultury skutečně vzejde.

„Chceme získat pracovníka, který bude vizionářem a povznese hranickou kulturu," řekl Vladimír Juračka.

„Rádi bychom, aby zařízení spolupracovala, což se zatím nedělo. Měli jsme zde tři ředitelky. Každá pod sebou měla pět lidí. Domnívám se, že jeden člověk je schopný vést všechny dohromady," řekl starosta.

Přijdou lidé o práci? Zřejmě ne

Někteří se ale bojí o práci. Vedoucí Městského muzea a galerie Hana Svobodová vyjádřila už v červnu po prvním řízení své obavy.

„V předloženém dokumentu stojí, že může dojít ke zrušení některého místa a může vzniknout nové," řekla. Že by měl někdo přijít o práci, starosta popřel. „Vyloučit se to samozřejmě nedá, ale s největší pravděpodobností vedoucí ve své funkci zůstanou," sdělil.

Kdo se ujme otěží nad hranickou kulturou, se rozhodne 4. února, kdy dojde na výběrové řízení a osobní pohovor. Výběrová komise poté doporučí městské radě nejvhodnějšího kandidáta a 9. února by měl padnout konečný verdikt.

Zda se to povede se zatím neví, nicméně starosta Hranic zůstává optimistický.

„Jeví se to tak, že bychom ředitele opravdu vybrat mohli. Dejte mu půl roku na adaptaci a uvidíte, že kultura v Hranicích bude vzkvétat," dodal starosta Vladimír Juračka.

Autorka: Bára Jestřebská