Hustopeče

Na začátku července vypukla v Hustopečích nad Bečvou úprava nepřehledné křižovatky na hlavním tahu z Hranic do Valašského Meziříčí. Hlavním důvodem úprav je bezpečnost provozu, chodců a především dětí, které tudy chodí denně do školy.

Ulice Nádražní, Školní a Rybníček, kterých se rekonstrukce týká, tak čekají čtyři nové přechody, chodníky i parkovací místa. Uzavírka chránící kulturní památku zámek měla trvat do konce srpna, z důvodu rozsáhlých prací se mírně prodlouží.

„Opravy se bohužel protáhnou, neměly by však trvat déle než do poloviny září," uvedla starostka městyse Júlia Vozáková.

Doufá, že stavba příliš neovlivní akci Hustopečské dny, objízdné trasy a směrovky jsou prý řádně označené.

Drahotuše

Průtah Drahotušemi prochází kompletní rekonstrukcí. Stavební práce na ulicích Lipnická a Hranická mají probíhat od června do prosince letošního roku.

„Počítáme s tím, že akce přinese nevyhnutelné komplikace v dopravě. Rekonstrukce této silnice už je ale delší dobu nutná," uvedl mluvčí hranického úřadu Petr Bakovský.

Uzavření způsobilo, že jediná trasa do Drahotuš vede přes malý kruhový objezd u kostela.

„Problém je, že se změnily hlavní a vedlejší cesty, takže řidiči neví, kdo má přednost v jízdě, a dochází ke zmatkům v provozu," stěžuje si místní Petr Polián.

Více než 50 milionová dotace, kterou financuje Olomoucký kraj společně s městem Hranice, pokryje výměnu kočičích hlav za asfaltový povrch.

Dvoukilometrový úsek, od hřbitova po firmu Elektro – Lumen, čeká nová dešťová kanalizace pro odvodnění komunikace, rekonstrukce mostku, parkovací zálivy, obnova dopravního značení a úprava a nasvícení chodníků a přechodů pro chodce.

Kvůli omezení provozu došlo i ke změnám v jízdních řádech autobusového dopravce Arriva Morava, linky autobusů MHD jsou beze změn.

Ústí, Rouské, Horní Těšice

Přes Ústí a Horní Těšice řidiči až do konce listopadu neprojedou. Uzavírka, která začala už na začátku léta, omezuje jak osobní, tak autobusovou dopravu.

„Největší problém je, že autobus, jehož trasa obvykle trvá okolo třiceti minut, teď jede hodinu," okomentovala situaci starostka obce Rouské Daniela Tvrdoňová.

Cestující by si měli dát pozor na jízdní řád, který se může každý měsíc změnit. Automobily si cestu směrem na Kelč prodlouží jen o pár kilometrů, musí ale zvolit objížďku přes Opatovice, Malhotice a Všechovice.

Nejvíce se řidičům protáhne cesta do Skaličky. Přestože nejvýhodnější trasa vede přes Hustopeče, je zhruba o patnáct kilometrů delší.

„Každý den teď najezdím minimálně o 30 kilometrů více. Ústím navíc neprojedou ani cyklisté," naříká obyvatelka Skaličky Vladimíra Machancová.

Ústí

Zákaz vjezdu platí i pro všechny cestující ve směru z Hranic před Ústí do Skaličky a zpět.

Opravuje se zde silnice II/439 včetně průtahu obce Ústí, která spadá do majetku Olomouckého kraje. Obec z vlastních prostředků vybuduje i přechody pro chodce.

Objízdné trasy úplné uzavírky vedou vždy obousměrně a jsou rozděleny do tří etap. V těchto dnech využívají lidé objížďku II. etapy, která potrvá až do 1. října.

Cesta vede přes Opatovice, do Malhotic a Všechovic, kde dále pokračuje přes Kelč a konečně do Ústí. Lidé si mohou zvolit i druhou trasu, a to ve směru na Kunovice, přes Skaličku do Ústí.

Poslední etapa započne 16. září a potrvá do 30. listopadu a objížďka povede přes Opatovice, Malhotice, Všechovice, přes Kelč až do Ústí.

„Jakmile bude hotový most přes Opatovický potok, tak se nebude muset jezdit po místních komunikacích," sdělil starosta Ústí Libor Vykopal.

Ve známém českém filmu Sněženky a machři zazněla věta: Vydrž, Prťka, vydrž, tímto heslem se nyní řídí i obyvatelé na Hranicku. Nezbývá nic jiného než čekat. Přece jen je to sice dál, ale zato horší cesta.

Autorky: VERONIKA HLAVINKOVÁ, BARBORA JESTŘEBSKÁ