Pane starosto, spolek Živé hranické náměstí předložil radnici před několika týdny petici, ve které požaduje, aby město ustoupilo od zákazu průjezdu centrem Hranic. Město vydalo na petici poměrně razantní odpověď, v níž si za změnou stojí. Je tedy už teď jasné, že od uzavření průjezdu neustoupíte?

Jak jsme avizovali hned na začátku, provedeme vyhodnocení zkušební doby, po kterou jsme toto opatření testovali. Data již máme, rada města se jimi bude zabývat 20. srpna. Diskuze se tak konečně uzavře. Chtěl bych ale připomenout, že jsme nezamezili přístupu dopravních prostředků na náměstí, pouze průjezdu centrem. Dali jsme navíc výjimky složkám integrovaného záchranného sytému, městské dopravě, taxi, zásobování, i lidem, kteří zde bydlí. Všichni, kteří to nutně potřebují se tak i nadále všude dostanou. Omezili jsme skutečně jen průjezd vozidel, které si přes náměstí zkracovaly cestu a přetěžovaly dopravu v historickém jádru.

Obchodníci se ale kvůli této změně obávají o své živobytí.

Spolek Živé hranické náměstí hlásil u některých živnostníků poklesy tržeb o 15 až 20 procent. Je ale potřeba si uvědomit, že se jedná o příliš krátké období na to, aby se z toho dalo něco vyvodit, tržby může ovlivňovat celá řada faktorů. Nesmíme navíc zapomínat, že za poslední roky obchodníci náměstí průběžně opouštějí. Dělo se tak už před dopravními změnami, takže za tento trend město nemůže.

Olomoucký impro-soubor O.LI.V.Y. už počtvrté v Hranicích.
Olivy se svou improshow rozesmály Hranice už počtvrté

Někteří podnikatelé mají právě proto pocit, že jim město v už tak nepříznivé době hází další klacky pod nohy.

Lidé, kteří chtějí zůstat a podnikat se musí přizpůsobit aktuálním podmínkám. Stát nemá servírovat podnikatelům všechno na stříbrném podnosu. Chápu, že není vždy jednoduché najít řešení, ale živnostníci se zkrátka musí snažit nabízet zboží, o které je zájem. Ty provozovny a obchody, které lidi skutečně potřebují, ty zůstanou. Nemám zprávy o tom, že by zavíraly například banky. Jedná se zkrátka o trend, se kterým my nic neuděláme. Podívejte se třeba na olomouckou Šantovku, která by měla představovat ideální podmínky pro obchodníky. I přesto také zde najdeme prázdné výlohy. Současná generace si zkrátka zvykla nakupovat přes internet, kamenné obchody to tak budou mít čím dál tím složitější. Tak to prostě je.

Jak se tedy vlastně na spolek Živé hranické náměstí díváte?

Lidé chtějí informace, aby mohli plánovat do budoucna, aby mohli vědět s čím počítat. Na to mají plné právo a já jsem rád, že tu tahle iniciativa je, že se můžeme o věcech bavit. Co se týče té nespokojenosti musíme si uvědomit, že pod peticí je podepsáno několik set lidí, zbylých 17 tisíc pod ní podepsáno není. Nemůžeme tedy tvrdit, že by se jednalo o většinový názor. 

Ilustrační foto
Péče o stroje pokulhává, ale zmrzlina je bez rizika, zjistili hygienici