Samozřejmě nezůstalo jen u dívání, ale poslouchala se i pěkná muzika a konzumovala se dobrá pálenka, aby vše do žaludku dobře klouzalo.

Už před několika lety byla tradice obecních zabijaček zahájena v Kunčicích a bělotínským přišlo líto, že podobnou akci u nich nemají. Proto se v loňském roce pokusili poprvé ji uspořádat a i přes pár nedostatků se chytila. „Dnes jde o druhou domácí zabijačku zde u nás v Bělotíně. Loni jsme poprvé občanům ukázali, jak domácí zabijačka vypadá a protože se uchytila, rozhodli jsme se vše letos opakovat,“ uvedl starosta Bělotína Eduard Kavala.

I počasí, které poslední dobou občas zazlobilo, vyšlo v sobotu nádherně. Krásný jarní den, kdy se ani lístek nepohnul, ale zase nedělal až moc velkou radost řezníkovi. „Na zabijačku je obecně lepší, když není moc teplo. Lépe potom vše tuhne,“ řekl řezník Ruda, který se staral o porcování více jak stošedesátikilového pašíka. Specialitou zdejší obecní zabijačky je i vstupné. Pokud lidé přinesou nějaký proviant, nemusí platit ani korunu. „U chlapů je vstupným láhev domácí pálenky, u žen zase nějaká domácí napečená dobrota,“ doplnil s úsměvem Eduard Kavala.

Podobná akce není zajímavá jen pro dospělé, ale zejména pro děti. Už od ranního začátku se jich okolo řezníka i jeho pomocníků motala spousta. „Líbí se mi to, ale prasátka je mi líto,“ řekl malý Tomáš. Po zahájení starostou obce se už mistr řezník pustil do své práce. Na výsledcích si odpoledne nebo později doma pochutnají všichni, kdo na druhou obecní zabijačku do areálu bělotínského hřiště přišli. „Odpoledne už všichni v klidu usedneme u stolů. Bude se hodnotit jak má kdo vypáleno a k tomu konzumovat spousta dobrot. Důležitá je právě možnost se sejít a při harmonice si v klidu popovídat,“ sdělil na závěr starosta obce Eduard Kavala. (zem)