Mistrovství České republiky v mažoretkovém sportu je největší evropskou soutěží, žádná jiná země nemusí organizovat svůj národní šampionát v tak velkém rozsahu.

„Jsem velmi rád, že organizace kvalifikačního kola takového mistrovství byla svěřena právě naší obci,“ uvedl Eduard Kavala, starosta obce Bělotín.

„Věřím, že občané i návštěvníci Bělotína srdečně a s pozorností přivítají mažoretky z mnoha měst a obcí, že budou se zájmem sledovat jejich soutěžní choreografie, kterými budou usilovat o účast ve finále MČR, a ty nejlepší o nominaci na VI. mistrovství Evropy,“ dodal starosta Bělotína.

Program začne ráno v 9 hodin v areálu tamní základní školy, a to vystoupením 28 skupin v kategorii pom-pom (třásně), baton (hůlky), a letos poprvé je soutěž rozšířena i o freestyle skupin (kostýmní, hudební a choreografická show velkých skupin s libovolným náčiním a rekvizitami).

Letošní ročník přichází s novými disciplínami, které budou k vidění také v Bělotíně. Jde o freestyle skupin, tedy kostýmní, hudební a choreografickou show velkých skupin s libovolným náčiním a rekvizitami. Další novinkou je mix miniformací 4 až 7 členek – kombinace hůlek a třásní v jedné sestavě.

Ve skupinách startují i medailistky z loňského Mistrovství Evropy. Odpoledne dostanou prostor sóloformace baton a pom-pom. Jedná se o kvalifikaci na finále Mistovství České republiky a nejlepší účastníci budou nominováni na 6. ročník Mistrovství Evropy v mažoretkovém sportu.

Kromě čestných hostů a delegace Olomouckého kraje pod vedením Radovana Rašťáka, náměstka hejtmana, budou na akci jako hosté zástupci partnerského města Höchst v Německu.

Tomáš Indrei