Stavba byla zahájena v březnu loňského roku. Termín jejího ukončení byl stanoven na letošní květen. „Podařilo senámstavbu urychlit, a tak dům předáváme už dnes,“ řekl v pátek při slavnostním stříhání pásky zástupce generálního dodavatele Petr Ptáček.

V domě jsou jedno, dvou a třípokojové byty. Dva z nich jsou upraveny bezbariérově. Všechny jsou už připraveny k nastěhování, ale radnice bude muset nejprve rozhodnout, kdo bude v novém domě bydlet. „Jeden byt byl už přidělen paní správcové. Na zbylých čtrnáct se nám sešlo 39 žádostí,“ uvedl starosta obce Eduard Kavala.

Pořadí žadatelů však nebude rozhodující. „Každou žádost budeme posuzovat individuálně,“ slíbil starosta. Bytový dům vyšel na 21,5 milionu korun. Z části jej financovala obec, zbývající část uhradil Státní fond rozvoje bydlení. Stavba stojí na místě bývalého statku. „Museli jsme nejprve pozemek důkladně sanovat, což nebylo zrovna nejlevnější. A navíc jsme zvolili dosti drahou technologii a postavili dům na piloty,“ uvedl Petr Ptáček ze společnosti VCES.

Byty v novostavbě jsou nájemní a jejich stoprocentním vlastníkem je obec. „Čerpali jsme státní dotaci a ta byla podmíněna tím, že po dobu dvaceti let nesmíme byty nikomu prodat. Co bude pak, o tom už rozhodne někdo jiný,“ podotkl s úsměvem Kavala.

V těsném sousedství nového domu je připraven ještě další pozemek k bytové výstavbě. Na něm hodlá obec pořídit dalších patnáct bytů. „Ty už ale zřejmě nabídneme do osobního vlastnictví,“ prozradil plány Bělotína starosta.

Kdy bude výstavba „souseda“ zahájena, k tomu se Kavala nijak přesněji vyjádřit nechtěl. „Rádi bychom začali už letos, ale bude záležet na tom, jak vstřícné budou banky. V současné době není zrovna jednoduché získat úvěr,“ posteskl si šéf Bělotína. Slíbil však, že do jednoho roku od zahájení stavby budou byty, stejně jako v prvním případě, hotovy.

Kateřina Kapková