„Jsme zde v místě, kde havarovalo sestřelené letadlo pátého května 1945, pouhé dva dny před osvobozením Bělotína,“ poznamenal starosta Bělotína Eduard Kavala. Letadlo bylo sestřeleno na průzkumném letu, kdy si nevšimlo německé protivzdušné letecké obrany, schované za lesem. Dlouhou dobu nebyly o letadle vůbec žádné zprávy. Podle svědectví se totiž naposledy ozvalo někde nad Suchdolem a proto bylo všeobecně vnímáno, že spadlo někde v jeho sektoru.

„Jenže v Suchdole ho nikdo nenašel. Nakonec ho objevil Klub přátel Suchdolu ve spolupráci s jedním naším zastupitelem, soukromým zemědělcem, který na poli našel nábojnici,“ dodal starosta Bělotína.

Poté už se podařilo bez problémů objevit i letadlo včetně ostatků posádky. Obec nechala udělat patřičné rozbory, které potvrdili, že ostatky patří pilotovi Motorinovi a jeho střelci.

„Zajímavostí je, že Motorin byl těsně před smrtí, aniž se to dozvěděl, vyznamenán Stalinem hrdinou sovětského svazu, což se rozhodně nerozdávalo každému,“ sdělil Eduard Kavala.

Hrob mají v Bělotíně před školou

V loňském roce byla posádka letounu pohřbena při slavnostním aktu, kterého se zúčastnil i ruský atašé, před školou v Bělotíně. „Letos jsme se rozhodli, že v místě, kde letadlo spadlo, chceme odhalit pamětní desku. Zároveň zde položíme i květiny,“ prohlásil Eduard Kavala. Slavnostního aktu se zúčastnili zástupci Sdružení veteránů část východ, Armády České republiky z posádky v Hranicích, Klubu přátel Suchdolu a obce Bělotín.

Příběh s letadlem je velmi zajímavý. Do roku 2009 o letadle vůbec nikdo nevěděl. Bylo v hloubce okolo tří metrů. Palubní zbraně sice sahaly jen šedesát centimetrů pod povrch, přesto si toho v podstatě nikdo nevšimnul.

„Jediný kdo odhalil, že by letoun měl být zrovna zde, byl pamětník z Německa, který přijel do Suchdola, kde v době války bydlel,“ prohlásil Eduard Kavala.

V Suchdole se ho ptali, jestli si nepamatuje, kde u nich letadlo havarovalo. On ovšem vysvětlil, že během ofenzivy Rudé armády utekl s rodiči do Bělotína a letadlo se prý zřítilo právě zde. I když k sestřelení došlo pátého května, slavnostní akt proběhl na poli mezi Bělotínem a Lučicemi už 27. dubna.

„Byli jsme osloveni a požádáni žijícími veterány, jestli by se zde nemohli stejně jako v loňském roce zastavit při své cestě do Hrabyně. Proto jsme celou slavnost nasměrovali právě na dnešní den,“ řekl na závěr starosta obce Bělotín Eduard Kavala (zem)