A právě to by se mělo už brzy změnit. S rekonstrukcí v obci začali loni a letos by se mělo pokračovat.

„Jsme rádi, že se areál spravuje, byl v havarijním stavu. Zdi byly vlhké, všechno plesnivělo. Hrajeme I.B třídu a naše reprezentace byla v tomto směru hodně špatná. Když přijeli delegáti, kteří dohlíží na rozhodčí, tak do zápisu psali, že zázemí máme v nevyhovujícím stavu. Ale bohužel všechno je to otázka financí," potvrdil Martin Horáček, předseda Tělovýchovné jednoty Býškovice.

Asi čtyřicet let stará budova se výrazných oprav nedočkala, v devadesátých letech se jen zalátaly díry na střeše.

„Na sociální zařízení a vnitřní prostory se za celou dobu nesáhlo, bylo to ve strašném stavu," reagovala starostka obce Jana Světlíková.

Částečná rekonstrukce tak začala už loni. Kvůli vlhkosti bylo potřeba budovu podřezat, vysušit, dělaly se nové podlahy, spravil se spadnutý strop a nově opravené je teď sociální zařízení.

„Přišlo to zatím na milion šest set tisíc korun a první část platila obec. Je to významná investice, ale nemáme kulturní dům ani tělocvičnu. Mladí lidé, děti, všichni se těší, že si tam mohou nějak zasportovat nebo zacvičit. V obci nic takového není," pokračovala starostka.

Posilovna vnitřní i venkovní

Letos, v druhé části rekonstrukce, by se měla vybudovat klubovna, taky tribuna by měla dostat zastřešení. Chystá se i posilovna a cvičit se bude i na čerstvém vzduchu, v areálu přibudou i stroje pro venkovní cvičení.

„Všechno bude nové. Vybavíme místnost na posilování a venkovní posilovna nabídne tři stroje, které mohou využívat děti, senioři, kdo bude chtít. Klubovna bude společná pro tělovýchovnou jednotu, malé hasiče i Svaz žen. Chybět nebude ani sportovní knihovna s trenérskými knížkami," přiblížila plány starostka obce.

Finance

Náklady na další práce by měly být asi milion dvě stě čtyřicet tisíc korun a platit by je tentokrát měla Tělovýchovná jednota. Dostala totiž příslib na dotaci od Místní akční skupiny Hranicko. Sportovci na renovaci dostanou 750 tisíc korun, zbytek musí zaplatit ze svého.

„Když už se do toho šlo, finance musíme dát dohromady," uzavřel Martin Horáček.

Opraví i výletiště?

Pro Býškovice se zhruba čtyřmi sty obyvateli to však nemusí být jediná důležitá investiční akce letošního roku. Místní by ještě rádi zvelebili oblíbené místo procházek a letních zábav, kterému říkají výletiště. Záleží na tom, jak budou úspěšní v žádosti o dotaci.

„Je to asi čtyřicet let starý venkovní areál, částečně zastřešený, kde se odehrávají zábavy a už potřebuje opravit. Chodí se tam na procházku, děti si na tom místě hodně hrají a pořádáme tam i letní akce," vysvětlila starostka Jana Světlíková.

Vedle je hojně využívané multifunkční asfaltové hřiště a nechybí ani kiosek s občerstvením.

„Oprava by měla přijít na čtyři sta tisíc až půl milionu korun. Budeme žádat o dotaci Olomoucký kraj, zbytek bychom uhradili z našich prostředků. Žádost budeme teprve podávat a někdy v červnu bychom měli vědět, jak na tom jsme," doplnila starostka obce. (paš)