S tímto nápadem přišla Eva Hartmannová.

„Asi před měsícem mi volala kamarádka z mé rodné vsi Řevnic, že se tam rozjela takzvaná sousedská knihovna. Byla z toho nadšená a já si řekla, proč to nevyzkoušet i tady," vyprávěla Eva Hartmannová, která se nápadu chytila a zavolala na České dráhy a domluvila se, zda by bylo možné umístit knihovnu v čekárně. Její žádost byla vyslyšena a lidé si tak budou moci zkrátit čekání četbou knih.

Sama Eva Hartmannová jde příkladem a darovala do knihovny asi 90 titulů. Mezi nimi například detektivky Dicka Francise, novely Arthura Haileyho nebo knihy z právnického prostředí Johna Grishama.

„Prvotně je sousedská knihovna určena vášnivým čtenářům, kteří si bez knihy nedovedou představit cestování, a dále těm, kteří řeší sejný problém jako já. Doma mám spoustu knih a vím, že až tu nebudu, mí synové si knihy nevezmou a já nevím, co s nimi," pověděla akční žena.

„Je výborné, že knihy najdou své uplatnění. Všechny knihy, které jsem do čekárny dala, už podruhé je číst nebudu, třeba udělají radost někomu dalšímu," zadoufala.

Dále se Eva Hartmannová obrátila i na Městskou knihovnu v Hranicích. Vedoucí Marii Jemelkové je filozofie sdílení věcí sympatická.

„Vyřazování knih v knihovně probíhá vždy na jaře a na podzim, tudíž jsme nemohli tuto myšlenku podpořit. Ale v rámci Dne knihy jsme rozdali spoustu knih do čekáren u lékařů nebo kosmetických salonů. Občas, když se chce někdo zbavit svých knih, nám je dá na okno a ostatní si je rozeberou. Určitě je to pěkná myšlenka," řekla Marie Jemelková.

Na zkušební dobu

Strach z toho, jak dopadnou knihy, které jsou volně k dispozici, mají ovšem zaměstnanci Českých drah v Hranicích.

„Uvidíme, jak to nakonec bude vypadat a kde všude knihy pak budou, ale budeme doufat, že budou sloužit jen ke čtení," povzdechla si jedna ze zaměstnankyň.

Přednosta přerovské stanice Víta Wolfová pověděla, že jde zatím pouze o zkušební dobu.

„S paní Hartmannovou jsme se domluvily, že zahájíme zatím zkušební provoz. Pokud knihovna bude mít úspěch a cestující si knihy budou půjčovat ať už do vlaku nebo domů a nebudou je ničit, samozřejmě tento nápad budeme podporovat dál. Vím, že se sousedské knihovny začínají pomalu rozšiřovat," uvedla s tím, že přes prázdniny se ukáže, jak bude půjčka knih fungovat.

„Určitě budeme rádi, když přes školní rok, kdy začnou jezdit děti, si místo počítačů a mobilů radši vezmou knihu. Je třeba, aby se čtenářská obec rozšířila," usmívala se Víta Wolfová.

Eva Hartmannová je optimistka. Věří, že knihy budou mít úspěch a tři poličky nakonec nebudou ani stačit. První zvědaví cestující už se dívali, které tituly přivezla.

„Myslím, že je to moc hezký nápad. Já sám jsem nadšený čtenář, určitě bych tuto možnost někdy využil, kdybych neměl svou knihu," pověděl nadšeně jeden z přihlížejících.

„Pokud se tedy u místních najdou knihy, které už doma nikdo nečte, mohou je donést do čekárny Českých drah v Hranicích v rohu u okna. Kdyby náhodou byla knihovna plná, uschovají je průvodčí a postupně je budou doplňovat. Jsem sama zvědavá, jak tento počin dopadne, ale věřím, že se najde víc těch, kteří to ocení," uzavřela Eva Hartmannová.