Černotín se soutěže účastnil posedmé, přičemž v loňském roce se umístil na druhém místě. Letos si už vítězství ujít nenechal. Starostou obce je od roku 2006 Jiří Andrýs.

Na víceúčelovém sportovním hřišti, které sousedí s obecním úřadem, přebrali ocenění také další zástupci zúčastněných obcí. V přátelské a uvolněné atmosféře vystoupila Taneční skupina z Černotína, hudebně dopoledne doprovodila dechová kapela z Hranic pod vedením Tomáše Landsmanna.

Mezi hosty nechyběl hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil ani ministr zemědělství Marian Jurečka. Ten potkal současného starostu obce v době svých studií na Střední zemědělské škole v Přerově.

„Studoval jsem na škole v letech 1995 až 1999, a tehdy mě pan Andrýs učil mechanizaci zemědělské výroby. Byl důsledný, chtěl po nás výsledky. Patřil mezi pedagogy, na které se nezapomíná, což většinou znamená, že do života žákům něco dá. Svým dílem možná přispěl k tomu, že jsem šel na vysokou školu a mám práci, kterou teď dělám," přiblížil ministr.

I přesto, že je Černotín v soutěži zkušeným účastníkem, jeho přihlášení nebylo jisté.

„Přemýšleli jsme o tom, jestli se vůbec máme hlásit. Přednější je tady ta střecha nad námi, tu bychom měli spravit. Bylo jasné, že pokud se přihlásíme, tak to asi nezvládneme, a pokud vyhrajeme, tak už vůbec ne," zhodnotil starosta Jiří Andrýs.

Z umístění byl ale nadšený.

„Jsem velice rád, že jsme se zařadili mezi obce hranického mikroregionu jako je Skalička, Ústí, Střítež nad Ludinou a Rouské – je vidět, že jsou tady lidé, kteří chtějí mít pěkný domov," dodal. Jmenované vesnice na zlatou stuhu v minulosti již také dosáhly.

Přihlásilo se pouze 11 obcí

Letošní průběh krajského kola byl odlišný, do soutěže se totiž přihlásilo pouze jedenáct obcí z celého Olomouckého kraje. „To ale neznamená nižní kvalitu ani jednodušší rozhodování o vítězi. Do soutěže vstoupily zkušené obce, které v minulosti dosáhly na významná ocenění, a rozhodování nebylo snadné. Účastníci mohou být hrdí, co dokáží v leckdy skromných podmínkách pro spoluobčany vytvořit," komentoval předseda hodnotitelské komise Ondrej Koliba.

Přerovsko si kromě Černotína připsalo další dva úspěchy v soutěži – obec Rouské získala Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí, Křtomil byla oceněna za péči o nejmladší generaci.

„Ceny si vážíme, protože dětí u nás máme hodně – do dvanácti let kolem sedmdesáti. Velká škoda je, že nemáme školku ani školu, takže s dětmi připravujeme divadelní představení sami, ve volném čase. Děti jsou základem dědiny, jsou to naši následovníci, a proto je musíme podporovat," uvedla starostka obce Křtomil Eva Kubíčková.

Ocenění je teprve začátek

O tom, že předáním Zlaté stuhy nic nekončí, ví své i Jiří Řezníček. Starosta Tučína v roce 2009 vyhrál krajské a posléze i celostátní kolo soutěže Vesnice roku.

„Vítězství lidi v obci povzbudí a kolikrát nastartuje i něco nového – u nás to bylo to samé, spolky začaly vymýšlet další věci až jsme je museli zastavovat a brzdit. Na druhou stranu s tím bude ještě spoustu perné práce – 5. září je čeká celostátní kolo, před komisí se budou znovu prezentovat. Černotín se dostane do povědomí, teprve to začíná. Přeji jim hodně úspěchů a pohody, ale nepřeji jim ten shon, který nastane," řekl Jiří Řezníček, který je zároveň předsedou Spolku pro obnovu venkova Olomouckého kraje.

Soutěž má podle něj stále smysl.

„Na obec se dnes zapomíná, naši státní představitelé prohlásili, že je obcí moc, ale ony tvoří celý stát. Celý stát netvoří velká města, ale obce, musí s nimi počítat. Velký význam těchto soutěží je, že se můžou prezentovat a ukázat, co všechno dokáží a umí. I z toho mála, co dostávají, vytvoří strašně moc," uzavřel.